PARAMEDYA

Digitürk ve Türktelekom spam mesajlarından kurtuluyoruz

Digitürk ve Türktelekom spam mesajlarından kurtuluyoruz

Son aylarda vatandaşı canından bezdiren internetsiz ev kalmasın ve indirimli Digitürk SMS'lerinin sonu geldi. 1 Aralık'tan itibaren yasaklanıyor.

Ticaret Bakanlığı, izinsiz e-posta ve SMS gönderimine dair gelen 500 bini aşkın şikayet üzerine yeni bir çalışma başlattı. Bakanlık, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmaların reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaların denetimsiz ve izinsiz olarak tüketiciye gönderilmeyeceği açıklandı.
NTV'de yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı, cep telefonuna gelen posta ve kısa mesajlarla ile ilgili bir çalışma başlattı. Buna göre, artık kullanıcı izni olmadan firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz/izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek.
İYS SİSTEMİ OLUŞTURULDU
İzinsiz e-posta ve SMS gönderimine dair Ticaret Bakanlığı'na gelen şikayetlerin sayısı 500 bini aşması üzerine bakanlık tarafından İleti Yönetim Sistemi'ni (İYS) oluşturdu.
Ticari elektronik iletilerin yönetimi ve kontrolünü sağlamak amacıyla kurulan sistem, elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyacak.
ŞİRKETLER VERİLERİNİ KAYBEDEBİLİR 
Firmaların verilerini kaybetmemek için sisteme kayıtlarını, 1 Aralık'a kadar tamamlaması gerekiyor. 
Kaynak Yeniçağ: Ticaret Bakanlığı resmen açıkladı. 1 Aralık itibarıyla son buluyor
DİGİTÜRK, TÜRK TELEKOM VE SU SERVİSİ
Bugüne kadar en çok şikayet Digitürk, Türk Telekom ve bazı su şirketlerinin alt bayileri tarafından gönderilen izinsiz arama ve SMS'lerden geliyordu.  Bu kurumların izni olmadan pazarlama amacıyla alt bayiler spam yapıyordu. 1 Aralık'tan itibaren bunların da önü kesilmiş olacak.

Facebook Yorumları