Günlerdir faiz artış beklentisi ile yükselen borsa banka hisselerine gelen sert satışla yüzde 2’nin üzerinde düştü. Başta YKB ve Akbank olmak üzere banka hisselerine satış geldi.  YKB işlem sırası devre kesici nedeniyle durduruldu.
Borsa baş döndürücü hareketlere sahne oluyor. Berat Albayrak’ın istifasından sonra düşen dövizle birlikte borsada sert yükselişe sahne olmuştu. Günlerdir banka hisselerindeki yükseliş bugün yüzde 5’e varan düşüşlerle genele yayıldı. Borsa endeksi yüzde 2 eksidi.
Düşüşten en çok etkilenen Yapı Kredi ve Akbank oldu.Bu her iki banka hissesi geçen haftanın en çok yükselen şirketleri olmuştu. Bugün Akbank’ta özellikle İş Yatırım’ın 8 milyon lota yakın satışı var. Yine Yapı Kredi Bankası gelen sert satışlardan sonra devre kesici uygulaması ile işleme durduruldu.
Borsadaki sert satışların perşembe gününe yönelik beklentilerden kaynaklandığı belirtiliyor. Bazı analistler 400 baz puan beklerken, bazı analistler ise 200 baz puan faiz arttırımı yapılacağını öne sürüyorlar.