Garanti BBVA, bu yılın 9 ayında 5 milyar 240 milyon 27 bin TL net kar elde etti.
Garanti BBVA yaptığı yazılı açıklama ile 30 Eylül 2020 tarihli finansal sonuçlarını duyurdu. Bankanın aktif büyüklüğü 525 milyar 909 milyon 400 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek ise 400 milyar 378 milyon 9 bin TL oldu.
Garanti BBVA’nın yılın 9 ayında net karı, 5 milyar 240 milyon 27 bin TL olarak gerçekleşti. Fonlama bazını dinamik bir şekilde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük ağırlığı mevduatlar oluşturmaya devam etti. Aktiflerin yüzde 66’sı mevduatlar ile fonlanıyor. Mevduat tabanı yılın 9 ayında yüzde 25 büyüme ile 345 milyar 663 milyon 900 bin TL olarak kayıtlara geçti.
Güçlü sermaye odağını koruyan bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 16,9, özkaynak karlılığı yüzde 13,3, aktif karlılığı ise yüzde 1,6 seviyelerinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bu yılın 3. çeyreği pandeminin ekonomiye etkilerini pozitife çevirdikleri ve normalleşme yoluna girdikleri bir dönem olduğunu belirtti.
Yaşarılan olağanüstü dönemde ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu katkıyı sağlarken, banka olarak her açıdan güçlü ve sağlıklı kaldıkları bir çeyrek geçirdiklerini aktaran Baştuğ, şunları kaydetti:
‘Yılın ilk yarısında düşük faiz ortamı ve pandemi kaynaklı likidite ihtiyacı sebebiyle erken talep oluştu. Bankacılık sektörü, özellikle tüzel tarafta verdiği destekle ekonomiye çok büyük katkı sağladı. Haziranda başlayan normalleşme süreciyle ise tüketici tarafında ertelenen talebin hayata geçtiğini görmeye başladık. Dolayısıyla bu çeyrek büyümesi geçtiğimiz dönemden farklı olarak yüzde 7 büyüme ile tüketici kredileri tarafında gerçekleşti. Böylece yılbaşından bu yana TL kredi büyümemiz yüzde 25 seviyesine ulaştı. Önümüzdeki dönemde finansal sıkılaşmanın da etkisiyle, kredi büyümesinde normalleşmenin daha belirgin olacağını öngörüyoruz.’
RAKAMLARLA GARANTİ:
– Ortalama aktif kârlılığı %1,6 seviyesinde gerçekleşti.
– Ortalama özkaynak kârlılığı %13,3’e yükseldi.
-Krediler ilk dokuz ayda %25 büyüdü ve ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 400 milyar TL oldu.     
 -Toplam canlı krediler, TL krediler ve YP krediler pazar payları sırasıyla %9,6, %9,4 ve %10,0 seviyesinde gerçekleşti.
– Müşteri mevduatları ilk dokuz ayda %25 büyüdü ve pazar payı %9,9 seviyesinde gerçekleşti.
– Vadesiz müşteri mevduatların, toplam mevduatlar içindeki payı %46’ya ulaştı.
-Sermaye yeterlilik oranı %12,2 olan yasal limitlerin üzerinde %16,9 olarak gerçekleşti.
-Donuk alacak oranı %5,9 seviyesinde gerçekleşti.