Bankacılık sektöründe personel çıkartma furyası başladı. Körfez sermayeli bankanın ardından iki banka daha personelle anlaşma yoluna başvuruyor.
Pandemi nedeniyle gelirleri düşen bankalar personel çıkartmaya başladı. İşçi çıkartmanın yasak olması nedeniyle bankalar, personelle anlaşarak sayıyı düşürmeye çalışıyorlar. Haftanın son günü 300’e yakın personel ile bölge müdürlüklerinde performans görüşmesi yapan körfez sermayeli banka, yarın sabah 10.00’dan itibaren bu personellerle İK görüşmesi yapıp teklifi imzalamalarını isteyecek. 
Kaç personelin bu teklifi kabul edeceği kaçının ise kabul etmeyeceği yarın netlik kazanacak.
KABUL ETMEYEN NE OLACAK?
Öte yandan yarın insan kaynaklarının paket teklifini kabul etmeyenlerin akibeti tartışma konusu oldu. Bazı iddialara göre, teklifi kabul etmeyen kişiler ücretsiz izine çıkartılacak ve bu izin yasaklar kalkıncaya kadar devam edecek. Sonrasında ise performanstan çıkartılacak.
Ücretsiz izin uygulaması şu ana kadar iki bankanın dışında kullanılmadı. Ancak bazı bölge yöneticilerinin personele ücretsiz izini tehdit unsuru olarak kullandıkları öne sürülüyor.
SIRADA İKİ BANKA DAHA VAR
Körfez sermayeli bankanın 300 kişilik listesinden sonra iki bankanın daha personel azaltımına gideceği belirtiliyor. Yine körfez sermayeli bir bankanın yılbaşına kadar anlaşma yöntemi ile 800 personeli işten çıkartacağı konuşuluyor.
Bir başka banka ile ilgili iddia ise büyük bir holdinge ait bankada 600 kişinin teklif ile istifa etmesi istenilecek. Bu konuda bazı şube müdürü ve personelin önümüzdeki haftadan itibaren görüşmelere davet edileceği öne sürülüyor.