PARAMEDYA

Merkez faiz arttıracak mı?

Merkez faiz arttıracak mı?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Geçen ay sürpriz bir şekilde politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 10,25’e çıkaran Merkez Bankası’ndan bu ay da faiz artışı bekleniyor.

Bu hafta piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda (PPK) olacak. Geçen ay sürpriz bir şekilde yüzde 8,25 olan politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 10,25’e çıkaran Merkez Bankası’ndan bu ay tüm ekonomistler artış beklentisinde.
Foreks anketine katılan ekonomistlerin ortalaması ise 200 baz puan artış yapılması yönünde. Böylece politika faizinin yüzde 12,25 seviyesine çıkması öngörülüyor.
TCMB'nin mevcut sisteminde faiz koridorunun alt ve üst bandı politika faizinin 150 baz puan altı ve üzerinde bulunuyor. Muhtemel artışla birlikte gecelik borç verme faiz oranının yüzde 11,75’ten yüzde 13,75’e çıkması politika faizinin 300 baz puan yukarısında bulunan geç likidite penceresi (GLP) faizinin yüzde 13,25’ten yüzde 16,25’e çıkması bekleniyor. Şu an Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise yüzde 12,26 seviyesinde. 200 baz puanlık politika faizi artışı Merkez Bankası’na sıkılaştırma için çok daha geniş bir alan sağlamış olacak.
 

Etiketler: faiz artışımerkez bankası faiz artışıpara kurulu ne zaman toplanıyor

Facebook Yorumları