PARAMEDYA

Arap tan satlık kelepir daire

Arap tan satlık kelepir daire

Suudi Arabistan'ın Türkiye ambargosu, bu ülke vatandaşlarının İstanbul, İzmir ve Antalya gibi şehirlerde satın aldıkları daireleri satışa çıkartmalarına neden oldu. Suudilere satış tamamen durdu.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında boykot tartışması emlak sektörüne de sıçradı.
Suudi Arabistan’da Türk malı ürünlere başlatılan boykot kararına Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un da “Orada 1 dolarım bile kalmayacak” sözleriyle destek verdiği iddia edilirken, Suudilerin Türkiye’de emlak alımını tamamen durdurduğu bildirildi.
Türkiye’de emlak alan Suudilere ise bu emlakları ellerinden çıkarmaları için baskı uygulandığı iddia edildi.
Songül Toprak Özsan, Suudi yatırımcıların Türkiye'den emlak alımının bıçak gibi kesildiğini söyledi. “Korkuyorlar” diyen Özsan, “Satış için İstanbul Bebek ve Sarıyer bölgesinde gösterdiğimiz evler vardı. Birden bıçak gibi kesildi, yatırımdan vazgeçtiler” dedi.

Suudi yatırımcıların Bodrum'da da gayrimenkullerle ilgilendiklerini ancak son dönemdeki gelişmeler sonrası bu satışların da durduğunu ifade eden Özsan, “Bekleme halindeler. Ancak endişelerinin arttığını, baskı biraz daha artarsa hızla satışa geçeceklerini duyuyoruz” diye konuştu.
EVLERİNİN DEĞERİ DÜŞTÜ
Suudilerin baskıya rağmen Türkiye'deki gayrimenkullerini satmakta ‘ağırdan alması'nın ardında ciddi bir oranda zarara uğrama endişeleri var. Doların 8 TL'ye dayandığı ve emlak piyasasının da çok hareketli olmadığı bugünlerde satış yapmak Suudiler için oldukça ‘zararlı' bir harekete dönüşüyor. 5 milyon dolara satılan evlerin bugün 2 milyon dolara bile fiyatlanmadığı ifade ediliyor.
Kaynak Yeniçağ: Suudi Arabistan'ın boykotu Türkiye'deki emlak satışlarını vurdu

Etiketler: arap'tan satılık ev

Facebook Yorumları