Özet…
Dolar/TL kuru 7,70 seviyesini aşarak tarihi zirvesine yükseldi. Euro/TL kuru da yeniden 9’u geçti.
Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 23, Euro karşısında yüzde 25 değer kaybetti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL’deki değer kaybı karşısında Ağustos ayının ortalarından bu yana TL likiditesini sıkılaştırarak para birimini desteklemeye çalışıyordu.
Piyasayı politika faizi olan yüzde 8,25’ten fonlamayı kesen Merkez Bankası, ortalama fonlama maliyetlerini yüzde 11 seviyesine yaklaştırdı.
Bu girişim, Dolar/TL’nin bir süre yatay seyir izlemesini sağlasa da son haftalarda kur tekrar yükselişe geçti.
Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu B2 seviyesine düşürmesi, enflasyonun yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi ve koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte yeni kısıtlamaların gelebileceği endişesinin yanı sıra Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8,25’te tutmayı sürdürmesiyle TL’deki değer kaybı sürüyor.
Merkez Bankası’nın yarınki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceği merakla bekleniyor.
Kur neden yükseliyor?
Para piyasası uzmanları TL’deki değer kaybını ve Dolar/TL kurundaki yükselişi birkaç temel nedene bağlıyor.
Enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası’nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25’e kadar indirmesinin TL’nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor.
Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.
Fonlama maliyetleri yükselmiş olsa da, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti hâlâ yıllık enflasyonun altında bulunuyor.
Bir diğer gerekçe ise Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerinin Türkiye’nin TL’yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor.
TL’nin baskı altında olmasına yol açan bir diğer neden ise koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş olarak öne çıkıyor.
Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.
Bu yolla piyasadaki döviz likiditesinin artırılması ve TL’nin desteklenmesi amaçlanıyor.
Yaz sezonunda Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, turizm gelirlerinin geçen yılların oldukça gerisinde kalmasına yol açmış durumda.

Kaynak: BBC