PARAMEDYA

Binlerce ürün ucuzlayacak

Binlerce ürün ucuzlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gümrük ek vergi süresini uzatmaması halinde ithal binlerce ürün ucuzlayacak!

İlave gümrük vergilerinin süresi , 30 Eylül 2020’ ve 1 Ekim2020’den itibaren doluyor. İlave gümrük vergileri, 1 Ekim’den itibaren birkaç puan azaltılarak uygulanması hükme bağlanmıştı. Cumhurbaşkanı'nın bu süreyi uzatmaması halinde binlerce ürünün fiyatı gümrük vergisi düştüğü için ucuzlayacak.
İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLEN ÜRÜNLER
İşte Resmi Gazete’de yayım tarihleri itibarıyla ilave gümrük vergisi getirilen ürünler:
• 18 NİSAN
186 SANAYİ ÜRÜNÜNE YÜZDE 5 İLE YÜZDE 25 İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ

18 Nisan’da yayımlanan karar ile 186 ürünün için 30 Eylül 2020’ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 5.8 ile yüzde 46 arasında ilave gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergisi 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 5 ile yüzde 25 arasında uygulanacak. İlave gümrük vergisi getirilen sanayi ürünleri arasında; vida, somun, çivi, pim, pompa, elektrik transformatör, elektrik ölçme aletleri, aydınlatma cihazları ve düğmeler yer alıyor.
• 21 NİSAN
2 BİN 969 ÜRÜNE YÜZDE 4-YÜZDE 50 İLAVE VERGİ

Tekstil, konfeksiyon, deri ayakkabı ve benzeri kategoride bin 895 ürüne ilave gümrük vergileri getirildi. Bu kategoride 30 ve 67’nci fasıllar arasındaki ürünlere yüzde 4 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergileri uygulanacak. 32’nci fasıl ile 97’nci fasıllarda yer alan bin 74 sanayi ürünlerine ise yüzde 5.5 ile yüzde 40 arasında değişen oranda ilave gümrük vergisi getirildi. Bu ürün gruplarının ilave gümrük vergisi 30 Eylül tarihine kadar geçerli olacak. İlave gümrük vergisi bazı ülke grupları için uygulanmıyor, uygulanmayan ülkeler şunlar: AB Üyesi Ülkeler, EFTA Üyesi Ülkeler, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya, Singapur. İlave gümrük vergisi uygulanacak ülke grupları ise şunlar: En az gelişmiş ülkeler, özel teşvik ve düzenlemelerden yararlanacak ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler, diğer ülkeler.
• 5 MAYIS
7 YENİ ÜRÜN EKLENDİ

5 Mayıs’ta yayımlanan İthalat Rejimi Kararı ile 18 Nisan’da yayınlanan ve iki aşamalı olarak ilave gümrük vergisi getirilmesini öngören kararın ekindeki listelere 7 yeni ürün eklendi. 6907 GTİP’li seramik, karo ürünlerinin yer aldığı 7 ayrı ürün için 30 Eylül’e kadar yüzde 25, 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 15 oranında ilave gümrük vergisi getirildi.
• 11 MAYIS
414 ÜRÜNE YÜZDE 5 İLE YÜZDE 30 ARASİNDA DEĞİŞEN

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar uyarınca, aralarında buzdolabı, bulaşık makinesi, klima, müzik aletleri, spor malzemelerinin yer aldığı 414 ürüne yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişen oranda ek vergi getirildi. 1 Ekim’den itibaren bu vergiler, yüzde 2.3 ile yüzde 25 olarak uygulanacak. Karara göre ek gümrük vergisi, ithalatta alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil edilerek, genel bütçeye irat olarak kaydedilecek.
• 20 MAYIS
842 ÜRÜNE YÜZDE 30’A KADAR İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLDİ

20 Mayıs’ta yayımlanan karar ile mermer, otomobil-kamyon lastiği, hayvan derileri, örgü, örülmeye elverişli maddeler, sepet, kağıt, karton ve bunlardan yapılmış bobinler, cam, ayna, boncuk, takı, fırın, ocak, yangın söndürme cihazı, baskül, gaz-sıvı-elektrik sayaçları gibi 842 ürüne yüzde ilave gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergilerinde üst sınır 30 Eylül’e kadar yüzde 30, 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 25 olarak uygulanacak.
• 28 HAZİRAN
187 ÜRÜN İÇİN İKİ KADEMELİ VERGİ

187 ürüne yüzde 2 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi getirildi. Aralarında kıymetli metal ve sıvılar için pompaların da yer aldığı bu 187 ürün için yine 30 Eylül ve 1 Ekim tarihleri için iki kademeli vergi oranı getirildi. Ancak ilk aşamada getirilen ilave vergi oranları, bazı mücevherler dışında ikinci aşamada da büyük oranda değişikliğe uğramadı. Bu grupta yüzde 17.5 olan ilave vergi oranları yüzde 10’a düşürüldü.
• 5 AĞUSTOS
115 ÜRÜNE YÜZDE 20’YE KADAR İLAVE VERGİ

İthalat Rejimi Kararı ile 115 gıda ürününe ilave gümrük vergisi getirildi. Buna göre; bira, çikolata, sakız, lokum, jöleli şeker, fındıklı draje, sakkaroz, makarna, corn flakes, ekmek, pasta, kek, bisküvi için yüzde 20 oranında ilave gümrük vergisi getirildi. 2102 GTİP’li maya için ise yüzde 4.3 ilave gümrük vergisi uygulanacak. Getirilen ilave gümrük vergileri AB ülkeleri için yüzde 0 olarak uygulanacak. Başka bir ifade ile bu ürünlerin AB ülkelerinden ithal edilmesi halinde, ilave gümrük vergisi alınmayacak. Yıl içinde daha önce yayınlanan ilave gümrük vergisi kararlarında, 30 Eylül ve 1 Ekim olarak iki ayrı tarih belirlenirken, bu kararda herhangi bir geçerlilik tarihi yer almadı.
 

Etiketler: gümrük ek vergi

Facebook Yorumları