PARAMEDYA

Arsasına imar bekleyenler rant vergisi ödeyecek

Arsasına imar bekleyenler rant vergisi ödeyecek

Taşınmazlarda niteliğin değişmesi ve imar değişikliği ile oluşan değer artışından, sahipleri pay alamayacak. Bu en çok arsa alıp imar bekleyenleri olumsuz etkileyecek. Aradaki fark rant olarak devlete gidecek.

Kamuoyunda rant vergisi olarak bilinen, arsalarda imar kaynaklı değer artışlarının kamuya (belediyeler, Bakanlık ve Hazine) ödenmesini öngören düzenlemenin uygulama yönetmeliği yayımlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planı değişikliğine bağlı olarak taşınmazlarda meydana gelen değer artışlarına ilişkin değer artış paylarının belirlenmesi ve bunların dağıtımına ilişkin esasları belirledi.
20 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasa ile İmar Kanunu’na Ek Madde 8 eklenmişti. Bu madde ile herhangi bir taşınmazda, imar geçmesi sonucu oluşan değer artışının sahibi tarafından ‘değer artışı payı’ olarak ödenmesi hükme bağlanmıştı.
ARSA SAHİPLERİNİ ETKİLEYECEK
Bu düzenleme en çok arsa sahiplerini olumsuz etkileyecek.Tarım arazileri arsa haline getirilirken, değeri çok artıyor ancak bunun vergisi ödenmiyordu. Artık yapılan bu tarz imar değişiklikleri vergiye tabi olacak

Etiketler: satılık arsaarsa vergisirant vergisiyeniden değerlendirme

Facebook Yorumları