Kredi dereceledirme kuruluşu Moody’s, geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin ardından dün de 13 Türk bankasının kredi ve diğer notlarını indirdi.
Moody’s dün akşam yayımladığı değerlendirmeye göre bankaların kredi notu görünümünü “negatif” olarak bıraktı.
Moody’s Cuma gecesi dış kırılganlıklarının ödemeler dengesi krizine sebep olabileceğine dikkat çekerek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürmüştü.
Kuruluş 12 bankanın uzun vadeli döviz cinsi mevduat notunu, altı bankanını karşı taraf risk notunu ve bir bankanın uzun vadeli kredi notunu bir kademe indirdi.
ÜLKE NOTUNUN ÜZERİNDE OLAMAZ!
Moody’s ülke notunu indirdikten sonra ortalama 3 iş günü içerisinde “mukim kuruluşların rating notu ülke notunun üzerinde olamaz” diyerek banka notlarını da indirir.
HANGİ BANKALAR?
Akbank T.A.S. (Akbank), Alternatifbank A.S. (Alternatifbank), Denizbank A.S., HSBC Bank A.S. (Turkey), QNB Finansbank A.S. (QNB Finansbank),T.C. Ziraat Bankasi A.S. (Ziraat), Turk Ekonomi Bankasi A.S. (TEB), Turkiye Garanti Bankasi A.S. (Garanti BBVA), Turkiye Halk Bankasi A.S. (Halk Bank), Turkiye Is Bankasi A.S. (Isbank), Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. (Vakifbank) and Yapi ve Kredi Bankasi A.S. (Yapi Kredi).