Sosyal medya platformu Twitter, resmi devlet temsilcileri, devlete bağlı medya kuruluşları ve bu kurumlarda görev alan üst düzey yetkilileri etiketlemeye başladı.

Sosyal medya platformu Twitter, resmi devlet temsilcileri, devlete bağlı medya kuruluşları ve bu kurumlarda görev alan üst düzey yetkilileri etiketlemeye başladı.
Artık Sputnik ve Xinhua gibi haber kuruluşlarının Twitter profillerinde ve yaptıkları her paylaşımda devlet bağlantılı olduklarını gösteren bir etiket yer alıyor. Bu etikette “… devleti bağlantılı medya” yazıyor.
Twitter, bu uygulamanın şu anda sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine (ABD, BK, Çin, Fransa ve Rusya) ait hesaplarda uygulanacağını bildirdi. Bu uygulamanın kapsamının ileride genişletileceği belirtildi.
Sosyal medya devi, devlete bağlı haber kuruluşlarının yanı sıra bu kurumlarda çalışan editör ve diğer üst düzey gazetecilerin de hesaplarının etiketlenebileceğini belirtti.
Twitter, “devletlerin finanse ettiği ancak editöryal bağımsızlığa sahip olan” ABD’li NPR ve Britanyalı BBC gibi kurumların etiketlenmeyeceğini aktardı.
Twitter, etiketlenen hesapların tweetlerini önermeyecek veya öne çıkarmayacak.
Basın kuruluşlarının yanı sıra devlet sözcüleri ve bakanlar gibi üst düzey devlet yetkililerinin de hesaplarında etiketler yer alacak.
Platform, bu kararı daha şeffaf olma girişimleri kapsamında aldıklarını belirtti.
Bu arada Sputnik ve Russia Today’in (RT) bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı, Twitter’in Rus yetkililere ve devlet medyasına ait hesapları etiketleme kararının ardından gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Twitter’ın çifte standart suçlamalarını önlemek için Batı medyasına yönelik de aynısının yapılmasını beklediklerini açıkladı.
 
Sputnik ve Russia Today’in (RT) bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı, Twitter’in Rus yetkililere ve devlet medyasına ait hesapları etiketleme kararı hakkında açıklamada bulundu.
Açıklamada, “Gelişmeleri yakından takip ediyor, Twitter’in çifte standart suçlamalarını önlemek için Amerikan Radio Liberty, İngiliz BBC ve Alman Deutsche Welle’e ait hesapları etiketlenmeye başlamasını bekliyoruz. İlgili talep, Twitter’a gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Twitter’in kararını değerlendiren Rossiya Segodnya Genel Müdürü Dmitriy Kiselev, Rusya’da kimsenin kendi devletinden utanmadığını kaydederek Batı’da da devlet medyası geleneğinin olduğuna dikkat çekti.
Kiselev, Sputnik’e açıklamasında, “ABD’den farklı olarak biz kendi devletimizden utanmıyoruz. Devlet medyası, Avrupa geleneği. Fransa ve İtalya’da varlar. İngiliz BBC, devletin topladığı vergilerle hayatta. Twitter, okurlarını seçenekten mi mahrum bırakmak istiyor?” dedi.
Twitter, perşembe günü hükümetin kontrolündeki medya ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri Rusya, Fransa, ABD, İngiltere ve Çin’in temsilcilerine, özellikle yetkililere ve diplomatlara ait hesapları etiketlemeye başlayacağını duyurdu. Amerikan şirketi gelecekte bu listeyi genişletmeyi planlıyor.
Açıklamada, devlet medyasına ve yöneticilerine ait hesapların etiketleneceğini kaydedildi. Twitter ayrıca bu tür hesapları ve bu hesaplardan yapılan paylaşımları tavsiyelerine dahil etmeyecek.
Twitter, RIA Novosti, Sputnik ve Prime dahil Rossiya Segodnya’ya ait bazı hesaplar, ‘Russia state-affiliated media’ (Rusya devlet bağlantılı medya) olarak işaretlenmeye başladı.