Banka ve sigorta acentalarına yeni rakip çıktı. Şu ana kadar sadece cep telefonu sigortası satan GSM bayileri artık bir çok poliçeyi kesebilecek.
Yüksek kar marjı nedeniyle Türkiye adeta sigorta poliçe çöplüğüne dönerken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziranda yayımladığı yönetmeliğin 9’uncu maddesinin 8’inci fıkrasınagöre, GSM bayileri her türlü sigorta poliçesi kesebilecek.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziranda yayımladığı yönetmeliğin 9’uncu maddesinin 8’inci fıkrasına, “Mesafeli sigorta sözleşmesi akdedecek olanlar, tüketicileri mesafeli satış kanallarına yönlendiren ve asli işi sigorta aracılığı olmayan işletmelere primle bağlantılı olmayacak biçimde hizmet bedeli ödeyebilir” cümlesini eklemişti.
Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Derneği Başkanı Binnur Aktaş, bu fıkranın 16 bin sigorta acentesi ve buralarda çalışan 350 bin personelin geleceğini yok etme, milyonlarca tüketiciyi ise mağdur etme potansiyeli taşıdığını söyledi.
TELEFONCUYA YETKİ
Aktaş, yeni düzenlemeyle asıl işi sigortacılık olmayan, fiziki şartları yerine getirmemiş ve yasanın istediği kuralları sağlayamamış yetkisiz kişilerin de artık kolaylıkla sigorta poliçesi düzenleyebileceğini belirtirken, “Yeni düzenlemeyle örneğin telefon bayileri, telefon satın alan müşterilerine aynı zamanda cep telefonu sigortası da yapabilecek.
Ancak iş bununla da kalmıyor, aynı bayi telefonun yanı sıra müşterisinin evine konut sigortası, arabasına araç kaskosu yapabilecek. Ehil olmayanların yapacağı bu poliçelerin asıl büyük zararını, sigortalılar ve tüketiciler çekecek. İnsanlar o poliçelerle kendilerini güvenceye aldıklarını zannederlerken hasar oluştuğunda teminatlar alınamayacak, ciddi hak kayıpları yaşanabilecektir” uyarısında bulundu.

Kaynak: Sözcü/Erdoğan Süzer