Özellikle Mart  ayında başlayan Covid-19 Pandemi süreci bankaları korkuturken, açıklanan mali verilerde bankaların bu süreci sağlıklı ve karlı yönettikleri korkularının tersine karlılıklarını artırmayı başardıklarını da ortaya çıktı.
2018 ve 2019 yılında karlılıkta erozyon yaşayarak moralleri bozulan Bankacılık sektörü 2020 yılında karlardaki artış yüzleri güldürdü. Sektör 2019’un Mayıs ayına göre ay bazında karlılığı 3,5 milyar TL’den 7,6 milyar TL’ye çıkararak % 115 artış yaparken ilk beş aydaki kümülatif karlılığı da %38,6 artırarak 19,7 milyar TL’den 27,3 milyar TL’ye yükseltti. Kardaki bu artış oranı özkaynak ve toplam aktif karlılık oranlarını da artırmış oldu.
Özkaynak karlılık ne kadar arttı
BDDK tarafından açıklanan aylık raporlara göre bankacılık sektörü 2019 yılının mayıs ayında Dönem Net Karlılığının Ortalama Özkaynaklara göre oranı % 4,67 den 2020 yılı aynı dönemde % 5,49’a çıkarmış durumda.
Sektör sadece mayıs ayna göre değil 2020 ilk beş ayında her dönem karlılığı 2019’a göre artış trendi gösterdiği de ortaya çıktı. Yılın ilk çeyreği olan mart sonunda özkaynak karlılık 2019’da %2,95 iken 2020 yılının aynı döneminde % 3,21 olmuştu. Sektörün bu karlılık artışını yıl sonuna kadar sürdürüp sürdürmeyeceği ise merak konusu oldu.
Pandemi döneminde korkulan olmadı
Özellikle Mart  ayında başlayan Covid-19 Pandemi süreci bankaları korkuturken, açıklanan mali verilerde bankaların bu süreci sağlıklı ve karlı yönettikleri korkularının tersine karlılıklarını artırmayı başardıklarını da ortaya çıkarmış oldu.
İşçi çıkarma yasağını kalkması bekleniyor
Bankalar bu süreçte evden çalışma gibi maliyeti düşürme tedbirleri de aldığı görüldü. Personel çıkarma hazırlıkları arka planda yapılırken Pandemi nedeni ile konan “işten çıkarma yasağının” kaldırılması bekleniyor. Zira bazı bankaların yasak kalkma sonrası kapanacak şube ve çıkarılacak personel hazırlıklarına başladığı duyumları sektörde konuşulur hale geldi.