işinizi kaybedebilirsiniz iş bulunur, kıdem tazminatınız, geleceğiniz demek kaybederseniz geleceğiniz yok olacak. Çok önemli çok! Üzerinde anlaşmaya varılamayacak kadar önemli. Bakanlara, sendikalara hatta kimseye bırakılmayacak kadar önemli bu konu!
Kıdem tazminatı
Farkında değiliz ama her gün ölüleri sayıyoruz; ölüm rakamlarına alıştık, hatta sayıların düştüğünü düşünüyoruz,  az sayı var diye sevindiğimiz günler yaşıyoruz farkında mıyız ölümleri saydığımızın? İnsanın alışamadığı hiçbir şey yok! Her şeye alıştığımızı sanıyorsunuz değil mi?
Geçenlerde yakınını kaybetmiş biriyle konuşuyorum …alışamamış, yedi sene geçmiş hala acısı taze, yüzünden okunuyor. Yakınının fotoğrafını cep telefonuna kaplatmış hep yanında olsun istiyor. Kayıplarımız yakınımız olunca rakamların hiç önemi kalmıyor, hayatımız duruyor. Kayıplarına alışamadığımız ne çok şey var aslında!
Sevdikleriniz hep yanınızda olsun.
Kayıplar başkasının olunca insan güçlü oluyor, bizi etkilemiyor, kayıp başkasının kaybıysa hayat durmuyor. Durum tam böyle aslında, ateş düştüğü yeri yakıyor.  O yüzden ölen öldüğüyle kaldı derler.
O yüzden ben otoritelerin bizim için çalıştıklarına, hizmet yarışına girdiklerine hiçbir zaman inanmam. 
Konu çok zor konu benim haddim değil biliyorum, ama bundan daha önemli konu yok bence, sahiden yok.
Kıdem tazminatı da tam böyle bir konu, başkalarının konusu… ben zamanında atıldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Sizin ben umurunuzda değilim biliyorum. Ama siz benim ilgili alanımsınız madem ki atılacaksınız! Şimdi sıra sizde! Sorun burada başlıyor atıldığınızda kıdem tazminatı ihbar tazminatı çok önemli… işinizi kaybedebilirsiniz iş bulunur, kıdem tazminatınız, geleceğiniz demek kaybederseniz geleceğiniz yok olacak. Çok önemli çok! Üzerinde anlaşmaya varılamayacak kadar önemli. Bakanlara, sendikalara hatta kimseye bırakılmayacak kadar önemli bu konu!
1936 yılından beri kazanılmış bir hakkın yok olmasına izin vermemelisiniz benden söylemesi. 2003 yılında da benzer şekilde fona devir konuşuldu olmadı, kısmet bugünlereymiş. Yani daha önce de kıdem tazminatının düzenlenmesi gündeme geldi, ama yapılmadı. Sürekli kamuoyu yoklaması ile nabız yoklanıyor, sonrası malum…
Ben yaşadım biliyorum, kıdem tazminatım olmasa mahvolurdum. Siz de mahvolmayın, kıdem tazminatı en önemli hakkınız.
Ne kadar kıdemli olurlarsa olsunlar, bırakmayın hakkınızı, çayda dem hayatta kıdem. Kurumsal olmayan iş yerleri işçisinin çıkışını veriyor kıdem tazminatını ödemiş  gibi yapıp bankaya yatırıyor, ertesi gün işçisini tekrar işe alıyor. Emek piyasası bu patrona hayır demek kolay mı? Kıdem tazminatı patrona tekrar ödeniyor. Patroncum da arabasını değiştiriyor.
Bankacı olmanın faydası… piyasada ne olup bittiğini bilirsiniz. O kadar danışmana gerek yok aslında,  bir bankacı anlatsın sistemi size.
İşten atılmanın daha kolaylaşacağı, atıldığınız zaman hakkınızın alınamadığı bir çalışma hayatını istemeyin bence, ben şanslıyım erken atıldım.
Dedim ya kimse kimseyi düşünmüyor emin olun, hizmet yarışı da yalan millet için seferberlik de. Siz siz olun haklarınıza sahip çıkın.
Bir küçük mesajla çok şey değişir emin olun, çok güçlüsünüz.  Bir olmalıyız, diri olmalıyız, iri olmalıyız hep birlikte güçlü Türkiye olmalıyız. 
— 
Deniz Ateş
denizatate@yandex.com