Özel bir bankanın gişecisi 4 yılda 2 milyon lirayı zimmetine geçirdi kimsenin haberi olmadı. Gerçek kaybolan gişecinin mektubu ile ortaya çıktı.
Bankada veznedar olarak çalışan Feyzullah K., geçtiğimiz aylarda bir istifa dilekçesi ve bir mektup bırakarak ortadan kayboldu.
Feyzullah K., mektubunda kendisinin kasaya 277 bin lira borcunun olduğunu, diğer çalışanların da ne kadar borçlarının olduğunu söyleyeceğini, hiç kimsenin masum olmadığını açıkladı. Bunun üzerine vezne müdürü, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı arayarak kasada yüklü bir açık olduğunu ve personelin istifa ederek ortadan kaybolduğu.
Müfettişlerin yaptığı incelemede, banka müşterisi bir firmanın mevduat hesabına yatırılmak üzere bankaya verdiği paralanın, veznenin kasasına fiziki olarak girmediği, kasada paranın noksan olduğuna dair personel tarafından herhangi bir bildirimde bulunulmadığı ortaya çıktı.
Şüphelilerin kasadan yaklaşık 2 milyon 63 bin lira zimmetlerine geçirdiği tespit edildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında vezne yetkilisi Hakan K.’nin ifadesine başvuruldu. Hakan K. ifadesinde kasadaki açıktan kendisinin ve diğer vezne sorumlusu Feyzullah K.’nın sorumlu olduğunu itiraf etti.
Yaklaşık 4-5 yıldır kasadan fizikken almak suretiyle zimmetlerine para geçirdiklerini anlatan Hakan K. “İlk başlarda ufak miktarlarda başladık.
Zimmet eylemi sonucunda oluşan kasa açığının bir süre sonra kapatılamayacak bir hal aldı. Paraları poşete veya cebimize koyarak vezne dışına çıkarıyorduk” dedi. Hakan K., savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.