PARAMEDYA

İşte 4 büyük banka CEOsunun performansı

İşte 4 büyük banka CEOsunun performansı

Usta analist Erol Taşdelen, tüm kriterlere göre, 4 büyük bankanın CEO'sunun performansını çıkarttı. İş Bankası, Akbank, Garanti BBVA ve Yapı Kredi Bankası:

Banka CEO’ları 2020 ilk Performansı
Bankacılık sektör Aktif büyüklüğünün %50’sini oluşturan Kamu Bankaları hariç diğer dört büyük banka sektörün 4,8 Trilyon TL Aktif Büyüklüğünün 1,7 Trilyon TL ile % 35’ini oluşturmaktadır. Dolayısı ile bu dört bankanın uyguladığı strateji aynı zamanda o dönem ve yılı sektörün de nasıl geçireceği ile yakından ilgilidir. Geçen hafta sektörün ilk çeyrek detaylı verilerini yayınlamıştık.
Bu yazıda da sektör büyümeye göre bankalar neler yaptığını daha rahat görülebilmesi izin özet tabloyu ile başlayalım.  Tabloda da görüldüğü gibi Sektör Aktif büyüklüğünü %8,5 büyüdü; Krediler % 9,1 büyüdü; Mevduat % 9 büyüdü; sektör bu büyümelerin de etkisi ile son dönemlerin rekor kar artışına imza attı ve Net Karlılık 2019 ilk çeyreğine göre % 26,4 arttı. Kısa özetten sonra bu dört bankanın kendi iç sunumlarında da yaptıkları gibi karşılaştırmalı dönemi nasıl geçirmişler yakından bakalım.
Aktif Büyüklükte İŞ BANKASI her zamanki gibi zirvede
Yıllardır Aktif büyüklükte zirveyi bırakmayan İŞ BANKASI takipçileri ile arayı açarak büyümeye devam ediyor. 2020 ilk çeyreğinde 44 milyar TL hacimsel büyüme ve % 9,4’lük büyüme oranı ile ilk sırada yer aldı. Bu dönemde İŞ BANKASI aynı zamanda Yerli özel ve Yabancı bankalar arasında 500 milyar TL Aktif büyüklüğünü aşan ilk banka oldu.  Aktif büyüklükte Garanti 417 milyar TL büyüklük ile 2. Sırada yer alırken 412 milyar TL büyüklük ile GARANTİ BBVA 3. Sırada yer aldı. Aktif büyüklükte %9,3 büyüme oranında ikinci sırada yer alan AKBANK ise AKTİF büyüklükte 394 milyar TL ile son sırada yer aldığı gibi rakipler ile ara son yıllarda açılmış durumda. AKBANK’ın üst sıralardaki yerini tekrar alabilmek için ne gibi Aksiyon Planlar hazırladığını da önümüzdeki dönemlerde görmüş olacağız.
Nakdi kredilerde İŞ BANKASI zirvede
Zaman zaman haksız eleştirilerin hedefi olan İŞ BANKASI Nakdi Kredilerde zirvedeki yerini korumaya devam etti. Piyasaya verdiği destek ile 2019 sonundaki 289 milyar TL’Lık kredi hacmini 28 milyar TL artırarak 317 milyar TL’ye taşırken büyüme oranı da %9,6 oldu. İŞ BANKASI Hacimsel ve Yüzdesel artış oranı ile ilk sırada yer alırken %7,5 kredilerini büyüten GARANTİ BBVA 19 milyar TL artış yaparak 270 milyar TL kredi hacim ile 2. Sırada yer aldı. YKB 13 milyar TL hacimsel, % 5,1 büyüme ile 3. Sırada yer alırken; AKBANK sadece 5 milyar TL Kredilerde büyüyerek son sırada yer aldığı gibi; Piyasalardan da özellikle Ticaret ve Sanayi Odalarının ciddi eleştiri ve tepkilerinin hedefi olmuştu.  AKBANK 2020 ilk çeyreğinde kredilerini sadece % 2,8 büyütebildiği gibi yakın rakibi ile aradaki farkı da kısa sürede kapanamayacak şekilde açılmış durumda.
AKBANK Mevduat artış oranında 1. oldu
Nakdi kredilerde dördüncü sırada olan AKBANK’ın Mevduatını % 10,9 artırdığı görüldü. AKBANK 24 milyar TL Mevduatını artırırken kredilerini sadece 5 milyar TL artırması dikkat çekti. Bankanın öncelik ve Aktif – Pasif tercihlerinin ve Planlanmasının farklı olduğu anlaşılıyor. YKB 22 milyar TL mevduat artışı ile 2. Sırada yer alırken; GARANTİ BBVA 18 milyar TL; İŞ BANKASI 12 milyar TL mevduatını artırdığı görüldü. Bu artış oranlarına rağmen Mevduat Hacminde İŞ BANKASI 308 milyar TL’yi yakalayarak yerli özel ve yabancı ortaklı bankalar arasında 300 milyar TL Mevduatı aşan ilk banka oldu. İŞ BANKASI 308 milyar TL mevduat hacmi ile ilk sırada yer alırken; GARANTİ BBVA 267 milyar TL ile 2. Sırada; AKBANK 248 milyar TL ile 3. Sırada; YKB 244 milyar TL ,le 4. Sırada yer aldı.
Gayri Nakdi Kredilerde İŞ BANKASI zirvedeki yerini korudu
Nakdi Kredilerde olduğu gibi Gayri Nakdi Kredilerde de İŞ BANKASI Hacimsel  ve Yüzdesel artışta 2020 ilk çeyreğinde ilk sırada yer aldığı gibi rakipler ile arayı açmış durumda. İŞ BANKASI Gayri Nakdi Kredilerde 99,3 milyar TL hacmine ulaşırken son yıllardaki atağı ile YKB Gayri Nakdi Kredilerde 2. sıradaki yerini sağlamlaştırmış görülüyor. YKB 94,6 milyar TL hacmi yakalarken 4,5 milyar TL bir büyüme gösterdi. GARANTİ BBVA 65 milyar TL Gayri Nakdi hacmine ulaşırken % 7,4 büyüme ile büyüme oranında ilk sırada yer aldı. AKBANK ise Gayri Nakdi Kredilerde “mevcudu koru” stratejisi izleyerek ilk çeyrekte diğer bankaların aksine büyüme sağlayamadığı gibi 43,7 milyar TL Kredi hacmi ile 4. Sıraya oturmuş durumda.

AKBANK Net Faiz gelirlerinde  ilk sırada yer aldı
Nakdi ve Gayri Nakdi kredi büyümede ve hacimsel olarak son sırada yer alan AKBANK Net Faiz Gelirleri artışında ve artış oranında ilk sırada yer alması ayrı bir ironi olmuş; bu performans ile üniversitede tez konusu olabilecek durumda. AKBANK 2019 ilk çeyreğinde 3,3 milyar TL olan Net Faiz Gelirini 1,6 milyar TL artırarak 4,9 milyar TL düzeyine çıkararak % 47,6 artırmış durumda. Piyasalardan takip ettiğimiz kadar 2020 ilk çeyreğinde kredi faiz oranlarının hızla düşmesi paralelinde rakipler özellikle İŞ BANKASI müşteriler “talep etmeden önce” Spot ve Taksitli kredilerde faiz indirimine giderken AKBANK’ın bu konuda daha tutucu davrandığı ve müşterilerden gelen “önceki spot ve taksitli kredilere faiz indirimi”  yöndeki talepleri ağırlıklı geri çevirmesinin bunda etkili olduğu tahmin ediliyor. Yüksek kredi hacmine rağmen İş Bankası Net Faiz gelirini 1,4 milyar TL; GARANTİ BBVA 1,4 milyar TL artırırken, YKB 616 milyon TL artırdığı görüldü.
GARANTİ BBVA Net Ücret ve Komisyon Gelirinde ilk sırada yer aldı
BBDK ve TCMB’nin Banka ücret ve Komisyonlar ile ilgili  01.02.2020 tarihinde 31035 sayılı  Resmi Gazetede yayınlanması ile 01 Mart 2020 ( bazı maddelerin 01 Nisan 2020 )’de yürürlüğü gerilmesi ile 2400 adetlerde olan ücret ve komisyonların disipline edilerek bir tarifeye bağlanması ve 51 adete indirilmesi müşterileri / firmaları rahatlattığı gibi hiç kuşkusuz bankaların ücret ve komisyon kayıplarına neden olacaktır. Bunu asıl etkisinin diğer dönemlere yansıyacağı gibi keyfi ücret ve komisyon gelirlerinin de önü alınmış oldu. Zira içlerinde benim de bulunduğum olaya dışardan bakan bağımsız yazarlar bankaların almış olduğu haksız ücret ve komisyonların haksızlığını ve piyasadan gelen tepkiler sık sık yazmıştık. TCMB’nin ve BDDK’nın bu yöndeki düzenlemelerinde geç kalmakla birlikte önemli bir düzenleme olduğunu da yazmış, karar alıcılara, “40 defa hacca gitseniz bu kadar sevap işleyemezdiniz” cümlesini kurmuştum. Firmaların bu düzenleme ile ne kadar kazandıklarını ( daha doğrusu bankalarca haksız yere alınırken ceplerinde kaldığını ) da önümüzdeki dönemde rakamlar ile ortaya koyacağım.  Bu kısa açıklamadan sonra konumuza dönelim.
Ücret ve Komisyon Gelirlerinde yıllardır olduğu gibi GARANTİ BBVA 1,6 milyar TL ile  ilk sırada yer aldı. İŞ BANKASI ve YKB 1,4 milyar TL ile takip ederken Ücret ve Komisyon gelirlerini düşüren tek banka AKBANK oldu. AKBANK Net Faiz Gelir artışındaki başarısını burada gösteremeyerek2019 ilk çeyreğinde olduğu gibi 1,2 milyar TL’de kaldı.
GARANTİ BBVA Brüt Karda lider
Yıllardır karlılıkta ilk sırada yer alan GARANTİ BBVA 2020 ilk çeyreğinde de ilk sırada yer aldı. GARANTİ BBVA 2019 ilk çeyreğine göre Brüt karlılığını 2,4 milyar TL artırarak 9,7 milyar TL’ye taşıdı. Artış oranında da ilk sırada yer alan GARANTİ BBVA % 32,4 artış oranını yakaladı. Brüt karlılıkta İŞ BANKASI 7 milyar TL ile 2. Sırada yer alırken karlılığını % 21,3 artırmayı başardı. AKBANK ve YKB 6 milyar TL Brüt karlılık ile yılın ilk çeyreğini kapadığı görüldü.
Brüt Kar artışını Net Kara taşıyan banka olmadı
Değerlendirmeye alına yerli özel ve yabancı bankalardan ilk dört banka da brüt kar artışında rekorlar kırarken bu başarıyı Net Kara taşıyarak taçlandıramadı. İlk girişte belirttiğimiz sektörün Net karda %26,4 büyüme düşünüldüğünde dört banka da sınıfta kalmış durumda. Buna rağmen içlerinden İŞ BANKASI en iyi karlılık performansı göstermiş durumda. Zira İŞ BANKASI 2019 ilk çeyrek karlılığını korurken; GARANTİ BANKASI BBVA % -5,3; AKBANK %-7,7; YKB %9’luk bir kayıp yaşadığı görülmekte. Paramedya takipçileri banka özelinde detaylı analizleri yayınladığımızı bildikleri için merak edenler bu analizleri tekrar okuyabilir. 
Üst Yönetim ödemelerinde AKBANK ilk sıraya çıktı
Paramedya takipçileri banka üst yönetime yapılan ödemelere özel bir ilgi duyduğumuzu bilir. Bu ilgi ilk başta bazı bankalarda ödemelerin banka karlılıkları ve bilanço başarıları ile doğru orantılı halde olmamasından kaynaklanmaktadır. Zira bu bankalar borsada işlem yapmakta ve küçük yatırımcıları da yakından ilgilendiriyor. BDDK’nın banka üst yöneticilerine ( bazı bankalar “kilit yönetici” diyor ) yönelik henüz bir düzenlemesi yok. Olmalı mı kesinlikle olmalı. Hazine ve Maliye Bakanı'nın 2019’daki bir paketinde bu yönde düzenleme yapılacağı yer almasına rağmen henüz netleşmiş bir düzenleme yok. Bu konuda asıl sorun Kamu ve bu dört bankada değil, yabancı ortaklı ( özellikle Arap sermayeli bankalarda ) olduğunu belirtip, konuyu başka bir yazıya bırakalım.  Bankalarımıza dönelim. Daha önce alt ve orta sıralarda yer alan AKBANK bu çeyrekte Üst Yönetime 37,2 milyon TL ödeme yaparak ilk sıraya çıkmış durumda. Ödeme artış oranı % 39,3 oldu; ( evde çalışan personelin yemek parasını kestiğine yönelik sık şikayetler gelen ve bu konuda dahi tasarruf yapan  banka üst yönetimi kendilerine kesenin ağzının açtığı görülüyor ). GARANTİ BBVA 2019 ilk çeyreğine göre % 20,3’lük bir düşüşle 22,2 milyon TL’ye düşürürken tasarruf yapmayı tercih etti. İŞ BANKASI ise 17,5 milyon TL düzeyinde kaldı. İtiraf edeyim bu senenin sürprizi YKB oldu. 2019 ilk çeyreğinde YKB üst yönetime 33,6 milyon TL öderken 2020 ilk çeyreğinde 10 milyon TL düzeyine düşmüş ve ciddi tasarruf yapmış durumda. Ödeme plan ve yöntem değişikliğinden mi bunun kaynaklandığını ise önümüzdeki dönemlerde görmüş olacağız.
SONUÇ : Aslında 2020 bankalar için müthiş başlamıştı. Bilançoda ( özellikle kredilerde ) büyüme söz konusu idi. Piyasalar 2018-19 şokunu atlatmış faiz oranları tahminlerin ötesinde hızla düşmüş, piyasa güven endeksi artmış, sanayiciler yatırım yapabilecek düzeye gelmiş, Leasingciler tekrar ortaya çıkmıştı. Hatta çoğu sanayici yeni yatırım sözleşmelerini yapmış, yatırım kredileri için limitler hazır hale gelmişti. Ta ki 2020 Mart ilk haftasında büyü bozulana kadar. COVİT-19 ile tanışan Türkiye için tam bir kaos başladı. Yurt dışından da iyi haberler gelmemesi; hava yolu taşımacılığının durması, seyahat serbestliğinin kaldırılması; ihracat – ithalat kanallarının tıkanmaya başlaması gerçekten bizim için de yeni bir deneyimdi. Bu süreci her banka farklı strateji ile yönettiği gibi çıkan sonuçları da önümüzdeki dönem verilerinde hep birlikte görmüş olacağız. İlginç sonuçlar çıkacağının işaretleri ise şimdiden var diyelim.
Erol TAŞDELEN
Ekonomist – Siyaset Bilimci ( 25 yıllık banka emekçisi )
tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: ceo primlericeo performansıyapı kredi bankası ceoiş bankası ceogaranti ceoakbank ceoerol taşdelenerol taşdelen paramedyaerol taşdelen kimdir
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları