PARAMEDYA

DenizBank’a, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 175 milyon dolar

DenizBank’a, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 175 milyon dolar

TOBB ile yaptığı işbirliği ile KOBİ’lere yönelik yüzde 7.5 faiz Nefes Kredisi’ni hayata geçiren DenizBank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 175 Milyon Dolar kaynak sağladı.

Kısa süre önce TOBB ile yaptığı işbirliği ile KOBİ’lere yönelik yüzde 7.5 faiz ve 2 yıl vade koşullarıyla 6 Milyar TL’ye kadar Nefes Kredisi’ni hayata geçiren DenizBank, şimdi de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 175 Milyon Dolar (1.25 Milyar TL) tutarında 2 yıl vadeye varan taze kaynak sağladı. Söz konusu kaynak küçük ve orta ölçekli tarım işletmelerinin desteklenmesinde, küçük ve orta büyüklükteki belediyelerin finansmanında, yanı sıra ülkemizin önemli bir ihtiyacı olan ihracata yönelik hammadde ve yarı mamül ithalatı işlemleri için kullandırılacak.
Anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş şunları söyledi; “175 Milyon Dolarlık (1.25 Milyar TL) bu taze kaynağı ülkemize sağlamaktan ötürü çok mutluyuz. Her dönemde finans sektörüne doğru noktalarda, gereken olanakları sağlayan EBRD ile birlikte çalışarak ülkemizin can damarı olan KOBİ’lerimizin ve soframızdaki ekmeğimizi borçlu olduğumuz çiftçimizin, adeta ailelerinin bir ferdi gibi hep yanlarında olduk. Bu zorlu dönemde de maliyetlerini yönetmelerini sağlayacak ucuz ve uygun vadeli finansal çözümler üretmeyi milli bir görev addediyoruz. Kısa süre önce aynı anlayışla, TOBB iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Nefes Projesi ile önemli bir inisiyatif üstlendik. Aralık 2019’da da uluslararası piyasalardan 1,1 milyar dolar ile rekor seviyedeki sendikasyon kredisini yine EBRD’nin de katkısını alarak sağladık. Koronavirüs salgının küresel ölçekte etkili olduğu bu zor günlerde her zaman olduğu gibi; çiftçimizin, KOBİ’mizin, yerel yönetimlerinizin ve gerçekleştirdiği ithalatı içeride tekrar üreterek ihracata dönüştüren ticaret erbabımızın yanında olma milli vazifesini, ifa etmeye devam edeceğiz.”

Etiketler: denizbankdenizbank nefes kredisidenizbank krediAvrupa İmar ve Kalkınma Bankası

Facebook Yorumları