Türkiye’nin bir çok ilindeki Ticaret ve Sanayi Odaları’ndan bankalara yönelik eleştiriler gelmeye devam ediyor. Bir eleştiri de Trabzon’dan : Devletimiz imkan sağlıyor, bankalar ayak uydurmuyor!
İlk Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın banka ismi vererek başlattığı isyan büyüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden sonra bir açıklama da Trabzon’dan geldi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacisalihoğlu’da bankaları kredi vermemekle suçladı. 
Hacisalihoğlu, Tiçaret ve Sanayi Odası’nın internet sitesinden bir açıklama yaparak şunları söyledi:
““Bankalar ve finans kuruluşları bu olağanüstü dönemde piyasayı ve ödeme sistemini rahatlatacak uzun vadeli ve kolay erişilebilir kredileri işletmelere acil olarak kullandırmalıdır.  Üyelerimiz bu noktada bankalar ile büyük problemler yaşamaktadır. Kredi talepleri karşılanmamaktadır. Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denilerek geri çevrilmektedir. Bu dönemde piyasanın ve şirketlerimizin en çok ihtiyaç duyduğu işletme sermayesidir. Piyasaya daha çok nakit ve kolay para akışı pompalanmalıdır. Özellikle piyasadaki bozulan ödeme sisteminin daha kötüye gitmemesi için bankalarımızın daha esnek kredileri hayata geçirmesi gerekiyor. Ödeme sistemini koruyacak ve rahatlatacak önlemler ve tedbirler ilk başta bankalarımızın da yararına olacaktır. Bankalar bindikleri dalı kesmesin. Özellikle uzun vadeli ve en az bir yıl ödemesiz krediler piyasayı rahatlatabilir. Kredilerin kullandırmada firmalarımıza kolaylık sağlanmalıdır. Firmalarımızın çoğu mücbir bir sebepten zorluk yaşamaktadır. Bankalarımızın daha cesaretli olmasını arzu ediyor ve bekliyoruz. Yoksa bankalar gelecekte çalışacak firma bulamayacaktır. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık sektörü de olmaz. Devletimiz zaten riskin yüzde 80’ini üstleniyor. Bu dönem karlılık düşünecek, kredibilitesi yüksek şirketleri seçecek dönem değil. Tüm bankaları sıkıntıda olan firmalara uygun şartlarla destek olmaya çağırıyorum.”