DenizBank, KOBİ, kurumsal ve ticari müşterilere yönelik olarak Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutulması amacıyla açıklanan Çek Ödemesi Destek Kredisi ve Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği programlarını, başlatıyor.
DenizBank, Türkiye Bankalar Birliği tarafından KOBİ, kurumsal ve ticari müşterilere yönelik olarak Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutulması amacıyla açıklanan Çek Ödemesi Destek Kredisi ve Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği programlarını, 30 Mart 2020 tarihi ile başlatacağını duyurdu.
Banka’dan yapılan açıklamada, Çek Ödeme Destek Kredisi ile; KOBİ’ler başta olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilere, hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edileceği belirtildi.
Müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlamayı amaçlayan kredi, 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faiz oranında olacak.
Bu kapsamda; KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları aşağıdaki gibi belirlendi:
Yıllık ciro (TL)Azami kredi tutarı (TL)
0-25 milyon1 milyon
25-125 milyon5 milyon
125 milyon üzeri10 milyon
Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği
Banka, yine başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği’ne başlayacağını da açıkladı.
Bu kredi desteğini kullanacak firmalar için getirilen ön koşulda, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları gerektiği ifade edildi.
Yine bu kapsamda; teminat eksiği bulunan müşterilerin krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaleti de sağlanabileceği belirtildi.