PARAMEDYA

Eşinin ölüm aylığını alacaklara yaş sınırı geliyor

Eşinin ölüm aylığını alacaklara yaş sınırı geliyor

SGK yeni düzenleme ile ölen eşinin maaşını alacak eşlere de yaş sınırı getiriyor. Şimdi de dul EYT'si yaratılıyor.

SGK yeni düzenleme ile ölen eşinin maaşını alacak eşlere de yaş sınırı getiriyor. Şimdi de dul EYT'si yaratılıyor.

SGK kuruma yeni gelir yaratmak için bir takım düzenlemeler yapıyor. İşte yeni düzenlemeler:
Destek primi geri gelecek
“Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10'a düşürüldü, 2016'da da tamamen kaldırıldı. SGK'nın ‘vekil yöneticileri' şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor.
Ölüm aylığında eşe yaş sınırı
SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor. Mevcut durumda SGK'lının vefatı halinde eşine şartsız ölüm aylığı bağlanıyor. SGK'nın yaptığı hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK'lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30-35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35'ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.
Sağlık kesintisi yüzde 5'e çıkacak
SGK'daki hazırlıklar içerisinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak. SGK'lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz.”
 

Etiketler: sgk düzenlemedestek primidul ve yetim maaşı

Facebook Yorumları