New York merkezli BBH, JP Morgan, HSBC ve Medley Global Advisers  bugün açıklanacak faiz ile ilgili tahmin ve yorumda bulundu. Merkez Bankası faizleri indirecek mi ve indirirse kaç puan?
Para Politikası Kurulu bugün toplanıyor. Bu toplantıdan Merkez Bankası’nın yeni faiz kararı açıklanacak. Başta döviz olmak üzere tüm piyasalar yön için Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor.
New York merkezli BBH, JP Morgan, HSBC ve Medley Global Advisers  bugün açıklanacak faiz ile ilgili tahmin ve yorumda bulundu. Merkez Bankası faizleri indirecek mi ve indirirse kaç puan?
İşte yanıtı:
New York merkezli BBH‘de Küresel Döviz Birimi Müdürü olan Win Thin Merkez Bankası’ndan 50 baz puanlık indirim beklendiğini ve politika faizinin yüzde 10.75’e çekilebileceğini öngördü. Thin yolladığı notta “Enflasyon Ocak ayında yıllık yüzde 12.5’e yükseldi, bu nedenle faiz indirimi reel faizi negatif bölgeye çekecek. Bu da yetkililerin Türk Lirası’nı destekleme çabasına rağmen aşağı yönlü baskıya neden olur” ifadesini kullandı. 
JP Morgan TL’deki değer kaybına rağmen faiz indirimi beklediklerini söyledi. Yarkın Cebeci tarafından kaleme alınan raporda TL’nin jeopolitik riskler ve gelişen piyasa paralarındaki baskıya paralel olarak baskı altında olduğu ve dolar karşısında son üç haftada yüzde 3 değer kaybettiği belirtildi. Bu durumun dezenflasyon sürecine sekte vurabileceği ancak bunun yönetilebilir olduğu ifade edildi. Yıllık enflasyonun ikinci yarıda tek haneye düşebileceği, küresel ortamın da destekleyici olduğunu belirterek “Biz hala Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık indirimle faizi yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e çekebileceğini düşünüyoruz. Ancak piyasadaki volatilite göz önüne alınırsa daha düşük montanlı indirim veya hiç indirim olmaması da sürpriz olmaz” değerlendirmesi yapıldı.
HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy da Bloomberg HT’ye 50 baz puan indirim beklediğini söyledi. Aksoy “daha önce 75 baz puanlık indirim bekliyordum ama kurdaki yükseliş ve İdlib konusundaki gelişmelerden sonra 50 bp’ye revize ettik. Faiz indirimlerinin önemli bir risk faktörü olmadıkça önümüzdeki dönemde süreceğini düşünüyorum.” dedi. Aksoy bu yıl toplam 150 bp indirim olabileceğini dile getirdi.  
Medley Global Advisers analisti Nigel Rendell Bloomberg HT’ye Merkez’in faizleri indireceğini belirterek “Belki geçmişteki gibi büyük bir indirim olmaz, 50 baz puan indirim olası. Cumhurbaşkanı Erdoğan da faizlerin düşük olmasını istediğini söyledi, ancak artık bir durma seviyesine doğru geliyoruz.” görüşünü paylaştı.
Merkez Bankası, bu yılın ilk toplantısında 75 baz puanlık indirimle faiz oranını yüzde 11.25’e çekmişti. Politika faizi böylece Temmuz 2019’dan bu yana toplamda 1275 baz puan indirilmiş oldu. 
Merkez kararı bugün saat 14:00’te açıklanacak.