PARAMEDYA

ihtiyaç kredilerine sınırlama geliyor

ihtiyaç kredilerine sınırlama geliyor

İhtiyaç kredilerdeki artış hızının Ocak sonu itibarıyla %30'u aşmasının ardından enflasyonu, ithalatı ve dolayısıyla cari açığı gözetmek adına bu artışı sınırlayacak bir zorunlu karşılık düzenlemesi geliyor.

İngiliz haber ajansı Reuters'un haberine göre, İhtiyaç kredilerdeki artış hızının Ocak sonu itibarıyla %30'u aşmasının ardından enflasyonu, ithalatı ve dolayısıyla cari açığı gözetmek adına bu artışı sınırlayacak bir zorunlu karşılık düzenlemesi öngörülüyor.
Reuters'a bilgi veren iki kaynak bu düzenlemenin Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıkları (ZK) TL kredi büyümesi ile ilişkilendiren sistem aracılığıyla yapılmasının değerlendirildiğini belirttiler. İki kaynak da düzenlemeyi "makroihtiyati tedbir" olarak nitelerken, ekonomik büyümeyi sınırlamamasına özen gösterileceğini söylediler. Bir kaynak, "İhtiyaç kredilerindeki büyüme güncel verilere göre %34, ancak bankaların aldığı taleplere, onay bekleyen işlemlere ve eğilime baktığımızda bu kredi büyümesi baz etkisiyle %50'lere doğru ilerliyor. Cari açık, enflasyon ve ticaret dengesi gözetilerek bir önlem alınması öngörülüyor" dedi.

Etiketler: ihtiyaç kredisi

Facebook Yorumları