PARAMEDYA

Bankacılık sektöründe grev ertelemeye iptal

Bankacılık sektöründe grev ertelemeye iptal

Anayasa Mahkemesi tarihi bir karara imza attı. Banka görevlilerinin grevlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenebilmesine olanak sağlayan OHAL düzenlemelerini iptal etti. En son Akbank grevi ertelenmişti.

Anayasa Mahkemesi tarihi bir karara imza attı. Banka görevlilerinin grevlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenebilmesine olanak sağlayan OHAL düzenlemelerini iptal etti. En son Akbank grevi ertelenmişti.
AYM, ulaşım ve banka görevlilerinin grevlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenebilmesine, kişilerin örgüt irtibatı nedeniyle ihalelerden men edilebilmesine ve kayyum belediyelerinin hizmetlerinin “işlerin aksaması” gerekçesiyle başka bir belediyeye yaptırılmasına olanak sağlayan OHAL düzenlemelerini iptal etti.
1 Şubat 2018 tarihinde TBMM’de kabul edilen 7071 sayılı OHAL Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki KHK’nin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun ile çok sayıda tartışmalı düzenlemelere imza atıldı. OHAL Kanunu ile büyükşehir belediyelerinin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde ve bankalarda grevlerin Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenebilmesine olanak sağlandı. Aynı düzenleme ile terör örgütü ile “irtibatı ve iltisakı” bulunan kişilerin kamu ihalelerinden yasaklanması ve kayyum atanan belediyelerin işlerinin başka bir belediye tarafından yerine getirilmesi hükme bağlandı.
AKBANK GREVİ ERTELENMİŞTİ
Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile bankacılık sektöründe sendikal hareketin daha da güçlenmesi bekleniyor. En son Akbank'ın grev kararı Bakanlar Kurulu Kararı ile ertelenmişti.

Etiketler: anayasa mahkemesi grev kararıakbank grevohal grev kararıgrev erteleme iptal

Facebook Yorumları