Edirne Kapıkule Gümrük Kapısında, kaçak yolla yurda sokulmaya çalışılan yaklaşık 15 milyon filtreli sigara kağıdı ve 120 sigara sarma makinesi ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce edinilen “yurda yüklü miktarda makaron sokulacağına” ilişkin bilgi, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne iletildi.

Söz konusu istihbarat üzerinde çalışan ekiplerce, bahse konu şüpheli sevkiyatın gerçekleştirileceği sınır kapısı ve kaçak eşyayı taşıyan 2 tır tespit edildi. İletilen bilgiler üzerine araçların Türkiye”ye giriş yapacağı Kapıkule Gümrük Kapısı”nda, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından önlem alındı.

Piyasa değeri yaklaşık 2 milyon lira

Makaronları taşıyan tırların gümrük kapısına gelmesinin ardından araçlar takip edilerek x-ray taramasına sevk edildi. X-ray taramasında şüpheli yoğunluk belirlenen araçlar, arama hangarına yönlendirildi. Burada gerçekleştirilen kontrollerde, araçların branda halatlarının kesildiği ve bu durumun fark edilmemesi için vidayla tutturulduğu anlaşıldı.

Yapılan aramada araçların yasal yükünün içinde bulunduğu beyaz renkli çuvalların yanı sıra bin 475 kolide 14 milyon 750 bin makaron ile 120 sigara sarma makinesi bulunduğu tespit edildi. Ele geçirilen makaronlar ve sigara sarma makinelerinin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon lira olduğu belirlendi.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.