PARAMEDYA

Merkez vurmadan bankalar öldürdü

Merkez vurmadan bankalar öldürdü

Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi bankalar faiz indirmeye başladı. Merkez Bankası'nın faizleri 100 ile 200 baz puan arasında indirmesi bekleniyor.

Merkez Bankası gösterge faizini 12 Aralık'daki toplantısında yüzde 12'ye çekmişti. Bu yılın ilk Para Politikası Kurulu Toplantısı 16 ocak'ta yapılacak. Toplantıda faiz indirimine kesin gözüyle bakan bankalar, mevduata verdiği faizi şimdiden indirmeye başladı.
Bankalar 100 bin liraya kadar olan mevduat için verdiği faiz oranını yüzde 9'un da altına çekti. bazı bankalar 30 günlük mevduat için 100 bin liraya kadar olan para için şu an yüzde 9 faiz veriyorlar. Merkez Bankası'nın 100 ile 200 arasında faiz indirimi bekleyen bazı bankalar ise mevduat faizini 32 gün için yüzde 8'e  gecelik faizi ise yüzde 5.5'e kadar indirdi.
100 BİN LİRAYA 668 TL
Merkez Bankası'nın son kararı ile birlikte mevduat faizleri yüzde 9'a kadar düşürülmüştü. 100 bin lirasını bir aylık mevduata yatıran vatandaşlar sadece 668 TL faiz kazandı. 2 ay öncesine kadar 100 bin lirayı mevduata yatıran vatandaşlar bin liranın üzerinde bir gelir elde ediyorlardı. 

Etiketler: Para Politikası Kurulu ToplantıMerkez Bankasıbanka mevduat oranıfaiz indirimi

Facebook Yorumları