Dolar haftaya yükselişle başladı. Haftanın ilk işlem gününde 5.800 TL’yi geçti. İşte dolardaki yükselişin nedeni:
TCMB’nin faiz kararına odaklanan piyasada Moody’s’in Cuma günü Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesine yönelik bir açıklama yapmaması ve artan jeopolitik endişelerle dolar/TL 5.80’i aşarak 23 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye geldi. Geçen hafta 5.73-5.77 dar bandında hareket eden ve haftayı 5.76 civarında tamamlayan dolar/TL , Cuma günü Moody’s sonrası 5.7905’a kadar yükseldi. Bu sabah güne 5.78 civarında başlayan dolar/TL yükselişini sürdürerek 5.8055 seviyesine kadar yükseldi. Kur saat 1159’da 5.8030/5.8050 seviyesinde. Bir bankanın döviz işlemcisi, piyasadaki satış baskısının artmasında birkaç faktörün önplana çıktığını söyleyerek, “TL’de satış baskısını artıran unsurları Akdeniz’deki gerginliğin artması, Türkiye’nin Rusya ile yeni bir S-400 anlaşmasına doğru gidiyor olabileceğine yönelik haberler, Moody’s’ten olumlu bir adım gelmemesi ve TCMB’nin faiz kararının yaklaşmış olması olarak özetleyebiliriz. TL bugün negatif ayırışmış durumda ancak nominal olarak baktığımızda değer kaybı sınırlı.
TL’de bu hafta TCMB başta olmak üzere faiz kararları yön belirleyici olacaktır” dedi. Haziran’da Türkiye’nin kredi notunu bir kademe indirerek B1’e düşüren, görünümü ise negatifte tutan Moody’s’in Cuma günü kredi notunun teyit etmesi beklenirken, görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Bu beklentinin gerçekleşmemesi dolar/TL’de yükselişe neden oldu. TCMB 12 Aralık’ta yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Reuters’ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB’nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle %12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor. Öte yandan Cuma günü Interfax’ta yer alan bir habere göre Rusya ve Türkiye yeni S-400 füze sistemi seti tedarik edilmesine yönelik bir sözleşme üzerine çalışıyor.
LİBYA OLAYI
Türkiye ile Libya arasında geçen hafta Ankara’nın Akdeniz’deki denizaşırı enerji keşfi konusundaki anlaşmazlığını Yunanistan da dahil olmak üzere ülkelerle karmaşıklaştırabilecek güvenlik ve askeri işbirliğini alanlarını kapsayan mutabakat muhtırası imzalandı. Mutabakat, anlaşmanın kendi egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia eden Yunanistan’ı kızdırdı.