PARAMEDYA

FRANSA – TÜRKİYE MİLLİ MAÇI ve EYT

FRANSA – TÜRKİYE MİLLİ MAÇI ve EYT

UĞUR DURAK YAZIYOR: Fransa adil gelir dağılımı, erken emeklilik ve çalışma koşulları nedeniyle eylem yapıyor. Türkiye'de yasal haklarını arayan EYT'liler sesini duyuramıyor. O halda Fransa-Türkiye milli maçını izlemeye devam edelim:

Türk Milli Futbol A Takımı 1996 yılında günümüze Fransa ile toplamda 5 resmi karşılaşma yapmış olup, bu karşılaşmalarda Fransa 4 galibiyet ve 1 beraberlik elde etmiştir.
Bizim futbol anlayışımız genelde şu şekildedir: “İyi oynadık ama kaybettik..!” Bu açıklamayı sayısız defa farklı müsabakalardan sonra, farklı teknik adamların maç sonrası açıklamalarında şahit olmuşumdur.
Ülkemizde futbol hiçbir zaman istenilen başarı seviyesine gelemese de halkımızı bir arada tutan en önemli bağlardan biridir. O yüzden konuya futbol yaklaşımı ile girmek istedim.
Portekizli diktatör Salazar’ın ülkesini 41 sene boyunca 3 F ile yönetmesine artık şaşırmıyorum. Fado (müzik), Fiesta (eğlence) ve Futbol ile yönetilen ve bu şekilde yönetilmeyi kabul eden bir yapı içinde geçen yıllar.
Bu nedenle karşılıklı çıkarım yapmak adına futbol konusunda ki “muhteşem” yorumculuğumuzu son yaşanan olaylar üzerinden derledim.
Fransa halkı “Milli Maça” çıkıyor. Sahada gol ve galibiyet peşinde koşan futbolcular misali, halk sokaklarda protesto eylemlerine başlamış durumda.
06/12/2019 itibariyle Fransa’da “Sarı Yelekli” olarak simgeleşen grup hükümetin geç yaşta emekli olma, emeklilik maaşlarında düşüş ve yapılan zamların durdurulması için ülkece “Grev” yapma kararı aldı.
Hiç inanmayacaksınız belki ama bu haberi tüm kanallardan önce Anadolu Ajansı bizlere servis etti.
Rakamlarla Fransa’ya bakacak olursak; ülke serveti dünya toplamının %3,6’sı, yani 13 Trilyon USD, kişi başı gelir 56.000 USD bu rakam bizim ülkemizle karşılaştırıldığı zaman Türkiye’nin 9 katıdır.
Bu zenginlik içinde Fransa’da nüfusun %5’lik kısmı servetten %42 pay alıyor. Fransa halkı “eşitsizlik” için isyan ediyor.
Bu isyan için halk tepkisini ortaya koymak adına gönülden destek veriyor.
Grev boyunca, okulların %65’i kapalı olacak, Paris’te 16 metro hattının 11’i sefer yapmayacak, Hızlı tren seferlerinin %90’ı iptal, Air France ülkedeki uçuşlarının %30’luk kısmını iptal etti, Ücretli oto yolarda ödeme yapılmıyor, Çöp hizmetleri durdu.
1789 Fransız İhtilal’i halkın DNA sına işlemiş durumda. İşler terse mi gidiyor. Hop bir ayaklanma. Zam mı geldi. Hemen, toplantı yürüyüş. Sağlık, adalet ve hukuk konusunda sallantı mı var. Hemen Place de La Republique’ da kalabalık oluşuyor.
Neyse biz esas konumuza dönelim… Türk Milli A Futbol takımımız bu sene Euro 2020 ‘de güzel işler yapmaya başladı. A Grubuna düşen takımızın rakipleri İtalya, İsviçre ve Galler olarak belirlendi.
Şenol Güneş’in yeni yeteneklerden oluşan, genç ve dinamik kadrosu Euro 2020’de fırtına gibi esecek. Teknik ve İdari kadromuz şimdiden hangi markadan takım elbise, kimden ayakkabı, hangi otelden konaklama gibi sponsorluk çalışmalarına başladı. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi düdük gibi kısa pantolon paçası bu sene rağbet görür mü? Henüz modacılardan bir açıklama gelmedi.
Bu arada ülke olarak EYT konusunda somut bir ilerleme kaydedemedik. Köprü ve otoyolların özel firmalara yaptırılması ve devlet kasasında ödeme yapmayıp, “geçiş garantili” sistem ile bu konuda NOBEL almayı bekliyoruz. Son zamlar sonrasında twitter ve Facebook üzerinden zamları espri konusu yapmaya devam ediyoruz. İşsizlik, enflasyon ve asgari ücret konularında bir sıkıntımız olmadığı için gayet rahat takılmaya devam ediyoruz.
Şu an benim için en büyük merak konusu Euro 2020’de F Grubu lideri Fransa ile olası karşılaşmamız durumunda geçmiş yılların öcünü alabilecek miyiz?
Bence milli takım artık bu kötü gidişata bir son versin ve Euro 2020’de yenelim şu Fransız takımını…
Şenol Güneş ve oyuncularımıza şimdiden başarılar dilerim.
Futbolu okumak, istatistikler üzerinden çıkarım yapmak, trend analizi, swot analizi gibi etkin teknikleri kullanırsak Euro 2020’de fırtına gibi eseriz.
Saygılarımla,
Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis
ugurdurak34@gmail.com
instagram: ugurdurakofficial
youtube: hedef tutulması

 

Etiketler: fransa milli maçeytfransa da gösteriler

Facebook Yorumları