Kara Cuma olarak adlandırılan indirimide satın alınan yüzbinlerce ürünün  sahiplerine ulaşması aylar alabilir. Sebebi ise kargo! Gürcan Konur yazıyor:
KARACUMA İNDİRİMLERİ YALAN MI DERKEN, BEKLENEN OLDU, KARAKARGO İSYANI ÇIKTI:
ÜRÜN ALSANIZ BİLE, TESLİM ALIP, GÖNDERECEK KARGO FİRMASI YOK! ÜRÜN TESLİMİ 1 AYI BİLE GEÇEBİLİR!


Bizim milletimiz her şeyin bolunu, bol bol çıkartmayı çok sever, ne tutsa hemen ona hücum edilir, bir ara lokmacılar moda idi, herkes lokmacı açtı, şimdi maalesef tek tek batan lokmacıların ruhuna lokmaları yeniyor.

İki yıldır “kestane cuma” indirimleri moda oldu, gerçi çok bindir, az indir mantığı ile davranan firma da çok, ama gerçekten stoku fazla bazı ürünlerinde stok eritmek amaçlı indirim yapan, stoku nakitte çevirmek isteyen firmalar da yok değil. Bu yüzden, her ne kadar ekonomik kriz etkisini sürdürse de tuzu kuru alışveriş tutkunları bu “indirimlere” kayıtsız kalamayarak, ürünleri talana çoktan başladılar.

11.11 bekarlar gününde, N-11 ve Trendyol ile başlayan indirim furyası, sektörün en büyüğü Hepsiburada‘nın 1 hafta öncesinden başlattığı erken kara cuma indirimi ile hız kazandı, ama kargo firmaları bu hıza yetişemedi, ve beklenen gerçekleşti, anlaşmalı kargo firmaları tedarikçilerinden yeni gönderi teslim alımını 1 haftalığına(duruma göre 10 güne de kadar da uzatılacağı söyleniyor) geçici olarak durdurdular, anlaşma ihlaline sebep olmamak için güya kota koydular, her acente(şube) alışveriş sitesi bazında(mağaza değil) günlük toplam en fazla 20 parça teslim alabiliyor.

KARGO FİRMALARI TESLİMAT ALMIYOR

Bu uygulama Hepsiburada, N-11 ve Trendyol sitelerini kapsıyor, şimdilik Gitti gidiyor ve Amazon dahil edilmemiş. 11.11 indiriminden satın alınmış birçok ürünün 14 gündür teslim edilemediği söyleniyor. Siteler tedarikçilerini yeni ürün gönderimi için “şimdilik” kabul eden PTT kargoya yönlendiriyor, ancak en ucuz fiyat veren PTT kargo normal şartlarda ortalama 15 günde teslimat yaparken, bu şartlarda 1 ayı bile geçebileceği tahmin ediliyor.

Yurtiçi, Aras, Sürat kargo firmaları yeni anlaşmalı ürün teslim almıyor, Yurtiçi Kargo genel müdürünün görevden ayrıldığı da söyleniyor. Aslında kargo firmaları da haklı hem ucuz fiyatlarla hem de hızlı gönderim şartı ile, kampanyalar nedeniyle, çok kısa sürede bu kadar yoğun ürünün dağıtımını yapacak ne personeli ne de araç filosu mevcut, zaten rekabet nedeniyle düşük karlarla çalışan bu firmaların yeni araç alımı ve istihdamı arttırmaları da yükselen maliyetler nedeniyle, pek akılcı değil. Personeli 24 saat çalıştırsalar da taahhüt edilen sürelerde kargo teslimi hayalden öte bir anlam taşımıyor. Kargo personeli ve acenteleri de isyan bayrağını açmışlar. Zaten yoğunluktan eve teslim bir süredir yapılamıyor, müşteriler gönderilerini şubelerden almak zorunda kalıyorlar, şubelere telefonla ulaşmak mümkün değil, telefonu açacak kimse yok.

Türk Telekom’un İnternet altyapısı bu kampanyaları kaldırmadığı gibi, artık kargo firmalarının da altyapısı bu çılgınlığı kaldırmıyor.

İNTERNETTEN TUVALET KAĞIDI, TUZ RUHU ALINIR MI?

İnternetten kargo bedava olarak, marketten ucuza tuvalet kâğıdı, çamaşır suyu filan alındığı sürece bu rezillik bitmez, artık imalatçı, ithalatçılar ve toptancılar perakendeci karlarına göz diktiği için internetten satış patladı, ama bu patlama ekonominin iyiye gittiğinden değil, satış ciroları düştüğü için herkesin internetten kayıplarını telafiye kalkmasından ve vatandaşın da artık üç kuruşun hesabını yaparak pazar-market alışverişini bile internetten yapmaya başlamasından kaynaklanıyor.

KARA CUMADA ALINACAK ÜRÜNLER BİR SONRAKİ AYIN SON ÇARŞAMBASI MI GELECEK?

Kara cumada internetten ürün alacak herkes bilsin ki, aynı gün kargo veya iki günde kargoda denmesi bir anlam ifade etmeyecek, kargoya verilmesi ile sorun başlayacak ve bir aydan önce ürün size ulaşmadığı gibi, sevk aşamasında olduğu için sipariş iptali de yapılamayacak. Yılbaşı hediyelerini internetten alacaklar elini çabuk tutsun, şimdi verilen siparişler ancak yılbaşında elinizde olur. N-11 gönderisi bugün Yurtiçi kargoya verilse, sistemden tahmini teslim süresi 28 Aralık çıkıyormuş.

20 GÜNLÜK GECİKME “NORMAL” OLMUŞ

Adı geçen alışveriş sitelerinin “Kargo firmalarında yaşanan yoğunluk sebebiyle 20 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında, (20 gün süre ile) gecikmeye düşen siparişleriniz mağaza puanınıza etki etmeyecektir.” şeklinde tedarikçilerine bildirimde bulunuyorlarmış. Yani 20 gün gecikme olağan hale gelmiş. Ama mağazalar açısından da bu uygulama iyi değil, çünkü firma ödemeleri, müşteriye ürünün teslimini takiben, 14 ila 28 gün sonraki işgününün bir sonraki pazartesi yapıldığı için, siteler müşteriden peşin tahsil ettiği parayı, ekstradan 30 gün daha sıfır faizle kullanarak, bundan da kar edecekler.

GERÇEK HABERCİLİK NASIL OLUR?

Bu haberi tek paramedya verebiliyor, çünkü, diğer medya kuruluşları büyük reklam veren bu firmalarla kötü olmamak için, görmezden geliyor, tek satır yazmıyorlar.

Alışveriş siteleri kargo firmaları ile fiyat arttırma sözü ile anlaşmaya çalışıyorlarmış, aslında en doğrusu kargo bedava konseptine son verilmesi, kargonun müşterinin tercihine göre, teslimat hızı dikkate alınarak fiyatlandırılması ve müşteriye ürünün eline geçeceği sürenin doğru bildirimi olacaktır.

SON SÖZ: Ülkede her şey çöküyordu, birinciliği ekonomiye verdiler…