PARAMEDYA

Borsa coştu dolar düşüyor

Borsa coştu dolar düşüyor

Piyasalarda adeta bahar havası esiyor. Borsa 30 endeksi 2 bin puana yakın düşerken dolar ise 5.720 seviyesine geriledi. işte borsayı yükselten, dövizi ise düşüren beklenti:

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen haftaki görüşmesi sonrası yatay seyrettikten sonra artan küresel risk iştahının da desteğiyle aşağı yönlü bir seyir izliyor. 
Bu sabah güne 5.75 civarında başlayan kur gün içinde ise 5.7210'a kadar geriledi. ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasına yönelik iyimserlik ve Çin'in faiz indirimi küresel risk iştahını artıran ana nedenler oldu.
Kur saat 1612'de 5.7220/5.7245 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0246/6.0291, euro/TL ise 6.3294/6.3327 seviyesinde.
Piyasada yakından izlenen Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik olarak analistler görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede olumlu olduğunu ancak S-400, yaptırımlar, Halkbank gibi konularda net mesajların verilmemesi nedeniyle görüşmelerin piyasada ilk etapta nötr bir etki yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana konularda ABD tarafından atılacak adımları izleyecek. Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, 12 Aralık'taki PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL'de baskı da görülebilir. TCMB son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle %14'e çekti. Erdoğan bu hafta sonunda yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi
BORSA COŞTU
Borsa haftaya sert yükselşle başladı. Banka hisseleri ile başlayan yükseliş ile devam ediyor.

Etiketler: dolar fiyatıdolar neden düşüyorborsa neden yükseliyor

Facebook Yorumları