PARAMEDYA

Fatih Semti Yaşamlar ve Andy Warhol…

Fatih Semti Yaşamlar ve Andy Warhol…

Piyasada işsizlik almış başını giderken, bankalar sırf kar etmek için personel kıyımı yapmaktadır.
627 çalışanını çıkartan banka sadece 627 personel çıkartmamıştır. Bu kişilerin ailelerinin sosyal imkânlarını, maaşlarını, sağlık haklarını, belki de çocuklarının eğitim hayatını ve en önemlisi geleceğe olan güvenlerini çıkartmıştır.

İstanbul Fatih semti çok değişik ve önemli bir yerdir. 1453 yılında İstanbul’u fetih eden Fatih Sultan Mehmet Han için Aksaray, Atikali, Hırka-i Şerif, Karagümrük, Kocamustafapaşa, Şehremini gibi tarihi dokusu olan yerleri içinde barındırır.
Fatih semtini esas önemli ve güzel yapan şey, bu semtin ülkemiz çok değerli insanları sınırları içinde barındırmış ve yine bu kişilerin doğum yeri olmasıdır.
Mehmet Akif Ersoy, Hasan Ali Yücel, Uğur Dündar, Müjdat Gezen, Metin Akpınar, Zihni Göktay, Halit Kıvanç, Peyami Safa, Aykut Barka, Perihan Savaş, Suat Sayın, Fatih Erkoç, Mehmet Günsür
Fatih semtinde yaşamış, öğrenim görmüş ve semt ile bütünleşen kişiler ise yine yakın tarihimizin en bilinen isimleridir.
Gazanfer Özcan, Memduh Ün, Erol Manisalı, Kemal Sunal, Erol Büyükburç, Yahya Kemal Beyatlı, Şener Şen, Yusuf Ziya Ortaç, Metin Ersoy…
İstanbul Fatih semti ülkemize sanatçı, şair, yazar, siyasetçi, bilim adamı ve birçok konuda övünç duyduğumuz insanları kazandırdı.
Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” diyen Andy Warhol’un önermesinde olduğu gibi bu kişilerin hiçbiri 15 dakikalık ünlü olmadı. Her biri konusunda otorite sahibi, bilinirliği yüksek kişiler olarak mesleklerini sürdürmüş olup, ölümlerinden sonrada isimleri hep var olmuştur.
Bunun en güzel örneği Mehmet Akif Ersoy’dur.
“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” diyen Andy Warhol’un en çok bilinen sözü. Kapitalizmin hemen her alanda hissedilmeye aşlandığı 60’lar ABD’sinde, sistemi özetleyen bir cümle olarak tarihe geçmiştir.
İstanbul Fatih semti geçtiğimiz günlerde yeni isimleri bünyesine ekledi. Bu yeni isimler ne yazık ki sanat, siyaset, bilim konusunda listeye eklenmedi. Bu isimler ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal yetersizlikler nedeniyle listeye girdi.
Evet, siyanür ile intiharı seçen 4 kardeşten bahsediyorum.
Fatih'te apartmanın birinci katında oturan Cüneyt (48), Oya (54), Yaşar (56) ve Kamuran Yetişkin (60) kardeşlerin evinin kapısında 'Dikkat siyanür var' yazılı notu gören komşuların durumu polise bildirmesi sonucu listeye giren kişilerden bahsediyorum.
4 gururlu insandan bahsediyorum. Maaşlarına haciz gelen, elektrik borcu olan, bakkala veresiye yazdıran hayata tutunmaya çalışan fakat 2019 Türkiye’sinde bir Suriye’li kadar değer görmeyen 4 asil Türk vatandaşından bahsediyorum.
Andy Warhol’un en çok bilinen sözü “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” bu facia ile 2019’da somutlaşmış oldu.
Haberin medyaya servis edilmesi, ana haber kanallarına düşmesi, haberin detayını öğrenmemiz, öğrendiğimiz her detay sonrasında üzülmemiz hepi topu 15 dakika sürdü. Ölenler, ölümleri ile meşhur oldular.
Bu 4 güzel insan için tek temennim mekânlarının cennet olmasıdır.
Şimdi gelelim saz içindeki sözümüze…
Paramedya ailesinin değerli üyesi Erol Taşdelen, son bir hafta içinde bankaların 2019 3.çeyrek bilançolarını analiz ediyor ve karlılık, büyüme ve en önemlisi kaç personel çıkarttıklarını çekinmeden yazıyor.
Bankacılık sektöründen 2019 3.çeyrek rakamlarına göre sadece bir banka 627 kişiyi çıkarttı. Hal böyle olunca açıklanan mali verilere göre toplamda 1648 kişinin 2019 3.çeyrek itibariyle işsiz kaldığını ortaya koymaktadır. Henüz yıl bitmediğine göre yılsonuna kadar sektör içinde işini kaybedecek kişilerin toplamda 2750 kişiyi geçeceğini öngörmekteyiz.
Piyasada işsizlik almış başını giderken, bankalar sırf kar etmek için personel kıyımı yapmaktadır.
627 çalışanını çıkartan banka sadece 627 personel çıkartmamıştır. Bu kişilerin ailelerinin sosyal imkânlarını, maaşlarını, sağlık haklarını, belki de çocuklarının eğitim hayatını ve en önemlisi geleceğe olan güvenlerini çıkartmıştır.
Bunları en iyi ben anlarım. Neden mi? 12 Kasım 2018’de bende işimi kaybettim. Öz Türkçesi, yabancı ortaklı – yerli banka beni de saçma bir sebeple “kovdu”..! ( İşe iade davamı kazandım, mobbing davam devam etmektedir.)
Önümüz kış, şartlar her gecen gün ağırlaşıyor. Banka ve finans sisteminde yaşanan bu işten çıkartmalar inşallah son bulur.
Sendikalar aidat toplamakla kalmayıp, aidat aldığı kişiler işten çıkartıldığında da işin peşine düşer “inşallah” demek isterdim ama banka işten çıkartınca, sendikalar da 1 ay sonra üyelikten çıkartıyor.
 Fatih semtinde yaşanan faciaların benzerlerin yaşanmayacağı, ölenlerin ölümleri ile 15 dakikalık meşhur olmayacağı yarınlar dilerim.
Andy Warhol’dan bu kadar bahsetmişken sanatçının tüm dünyada en çok bilinen resim çalışmasını da yazının sonuna ekledim. 1960’ların vahşi kapitalizmi için söylediği “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözü kadar resimleri de derin anlamlar taşımaktadır.
Marilyn Monroe – Andy Warhol’un “Tüketim İkonası” adlı çalışması olup, Mona Lisa asil gülümsemesiyle “derin bir geçmişi” temsil ederken, Marilyn Monroe ise yapay gülümsemesiyle “hiçbir anlam ifade etmeyen bugünü” temsil etmektedir.

Bu bilgide bizden size “bonus” olsun…
Saygılarımla,
Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis
ugurdurak34@gmail.com
instagram: ugurdurakofficial
youtube: hedef tutulması


 

Etiketler: ugur durakbankabankacıbankada işten çıkartmafatih siyanur intiharMehmet Akif ErsoyHasan Ali YücelUğur DündarMüjdat GezenMetin AkpınarZihni GöktayHalit KıvançPeyami SafaAykut BarkaPerihan SavaşSuat SayınFatih ErkoçMehmet Günsür

Facebook Yorumları