PARAMEDYA

Bankadan icra yoluyla satılık cami

Bankadan icra yoluyla satılık cami

Eski banka müfettişi Gürcan Konur, bu kez bankadan icra yolu ile satışa çıkan camiinin hikayesini yazdı. Uyanık iş adamı bankayı nasıl çarpıp, babasının adını camiye verdi?

Bankada bölge kredilerde çalışırken, Bolu'nun bir ilçesinde, teminatına imarlı arsa ipoteği alınan kredili firma battı, ipotek ve satış değeri kredi borcundan fazla olduğu için endişe etmiyorduk.
Şube müdürü, firma sahibinin sıfır faizle 3-4 yıl vadeli olarak 3 aylık taksitlerle kredi borcunu ödemek üzere teklif getirdiğini, arsanın satışının mümkün olmadığını, çünkü üzerinde cemaatli bir caminin olduğunu söylediğini ve gerçekten gidip baktığında da camiyi ve cemaatini gördüğünü aktardı.

Bunun üzerine genel müdürlüğe yazı yazarak, caminin satışının mümkün olamayacağı için, müşteri teklifinin değerlendirilmesini önerdik, ancak, genel müdürlük inat etti, cami masraf yapılarak, icradan 2 defa satışa çıkarıldı, doğal olarak kimse alıcı çıkmadı, öyle ya alıp ne yapacak, pavyon mu açacak, cemaatten giriş ücreti mi toplayacak?
En son müşteri ile görüştüğümüzde, neden böyle bir yola gittiğini sorduk, batacağını anlayınca cami yaptırma derneğine burayı önerdiğini, onların da bedava arsa bulunca, balıklama atlayarak, hızla kasadaki para ile camiyi bitirdiklerini, inşaatın cinsi camii olunca belediyenin kaçak olmasına göz yumduğunu, ödeme planını da durum ortaya çıkınca, cami yaşatma derneğinin ödeyeceğini, o yüzden faiz kabul etmediklerini söyledi.
Genel müdürlük çaresizce, ödeme planını kabul etti, çünkü başka alternatif yoktu.
Kredili müşteri, hem borçtan kurtuldu, hem para harcamadan hayır işledi, hem de rahmetli babasının adını bedavadan camiye vermiş oldu.
 

Etiketler: bankadan satlılık camiibankadan satılık
Gürcan KONUR
Gürcan KONUR

GÜRCAN KONUR
1969 Konya Merkez doğumludur. Sırası ile Konya Devrim İlkokulu(1980) ve  Konya Anadolu Lisesi (1987) ve  Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü (1994 )  mezunudur. ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu(ODTÜ-ADT) ve ODTÜ Sosyal Demokrat Gençlik(ODTÜ-SDG) Grubunun başkanlıklarında bulunmuştur.
1996 -2011 yılları arasında, Akbank T.A.Ş.'nde sırasıyla, Umum Müdürlük Teftiş Heyeti Reisliğine(THR) bağlı olarak, Müfettiş Muavinliği, Re'sen yetkili Müfettiş Muavinliği ve Müfettişliğin ardından, 6 yıl süre ile Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nde  Bölge Müdür Yardımcısı ve Kredi Tahsis Yöneticisi olarak,görev yapmış, ardından Ankara'da sırası ile Kalaba, Cebeci ve Cepa şubelerinde Şube Müdürü olarak görev yapmıştır..
Halen ticaretle iştigal eden Gürcan Konur, iyi derecede İngilizce bilmektedir .Eski bir  bankacı olan Berna Başaran Konur ile evli olup, Mert ve Yiğit adlarında 12 yaşında ikiz erkek çocuk babasıdır.
 

Facebook Yorumları