Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında TCMB, ABD ve Suriye’ye yönelik yaptığı açıklamaların ardından dolar/TL 5.75’in üzerini test etti.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında TCMB, ABD ve Suriye’ye yönelik yaptığı açıklamaların ardından dolar/TL 5.75’in üzerini test etti.
Erdoğan’ın açıklamaları öncesinde 5.7290 seviyesinde olan dolar/TL kademeli olarak 5.7530’a kadar yükseldi. Dolar/TL saat 1650’de 5.7435/5.7450 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0597/6.0618, euro/TL 6.3766/6.3810 seviyesinde.
Erdoğan konuşmasında faiz-kur-enflasyon oyununu bozduklarını söyleyerek, “Bu faizi düşürmekten başka çare yok dedim, bunu düşürdükçe enflasyon düşer dedim, büyüme hızlanır dedim. Şimdi sistem değişince TCMB (başkanını) görevden alma yetkisini de aldık, laf dinlemiyordu. Yeni arkadaş ile devam ettik, dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz. Faiz kalkınmada en büyük zulümdür, üretimi durdurur, sizin büyümenizi engeller, adımlar atılınca hava değişir” dedi. “Bizi yaptırım ile korkutanlar bizim için tek yaptırım merciinin Allah olduğunu bilmiyorlar” diyen Erdoğan, Suriye’ye yönelik olarka ise her iki tarafta da belirledikleri güvenli bölgede hala teröristlerin bulunduğunu, arındırılmış olmadığını söyledi.
Öte yandan Erdoğan, bu ay içinde yapması öngörülen ABD seyahatine dair kararını ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştükten sonra alacağını belirtti.  Piyasanın hala operasyon konusunda tedirgin olduğunu ve Erdoğan’ın TCMB ve operasyona yönelik açıklamalarının kurda sınırlı tepkiye neden olduğunu söyleyen bir analist, “Bu noktada kurun 5.75 seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağına bakacağız, şimdilik daha yukarı hareketi tetikleyecek gibi görünmüyor” dedi.