Halk arasında kara liste olarak bilinen KKB notuna af gelmesi için kanun teklifi verildi. Borcunu zamanında ödeyemediği için bankalardan kredi alamayan milyonlarca vatandaşa kredi umudu doğdu.
Kısa adı KKB olan Kredi Kayıt Bürosu  tarafından verilen ve vatandaşın finansal sabıka kaydı olarak bilinen sicile af teklifi verildi. 
İYİ Parti, bankalarda bulunan ‘’Kara liste”  için sicil affı istedi. Muğla Milletvekili Metin Ergun’un kanun teklifi uyarınca, bankalara olan borcunun geciken kısmını 8 ay içinde ödeyen ya da yeniden yapılandıranlar, kara listeden çıkarılacak.
Yeniden yapacakları kredi ve banka kartı talepleri de kabul edilecek. Teklif, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçları nedeniyle bankalar tarafından kara listeye alınanları kapsıyor.
Ergun TBMM’ye sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde ‘’ Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz hali ve eldeki iktisadi veriler birlikte değerlendirildiğinde, mevcut durumun giderek kötüleştiği ve bu gidişatın vatandaşa yüklemiş olduğu maddi/manevi yükün giderek ağırlaştığı aşikardır” dedi.
KARA LİSTE
Şu anda bankaların kara listesinde bulunan vatandaş sayısı net olarak açıklanmasa da notu kredi alamayacak derecede düşük olan kişi sayısının 4 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor. Yasanın çıkması halinde bu kişiler yeniden bankadan kredi alabilecek ve sisteme dahil olacak.