Emekli maaşını PTT’den alanlardan 5 TL komisyon alındığına dair haberimizle ilgili olarak PTT’den bir açıklama geldi. Kurumun açıklaması şöyle:
İnternet sitenizde 31.10.2019 tarihinde yayımlanan “Emekli maaşını PTT’den alanlara kötü haber” başlıklı haberiniz ile ilgili olarak;

Habere konu edilen ‘limit üstü para çekme işlemlerinde komisyon kesilmesinde alınan bedelin’, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’ne uygun olduğunun bilinmesini ve bu doğrultuda diğer bankaların da söz konusu işlemlerde ücret aldığını hatırlatmak isteriz.

Bu sonuçtan hareketle;

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin, Ürün veya Hizmetlere İlişkin Özel Hükümler madde 14 -ATM kullanımı ve kiralık kasa hizmeti maddesi 1. Bendi’nde “Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu kuruluşa ait ATM’lerden kendi hesabı için para yatırma, bakiye sorgulama ve ilgili kuruluş tarafından belirlenen limit dâhilinde yapılan para çekme işlemlerinden ücret alınamaz.” hükmü bulunmaktadır.  Buna göre; Şirketimize ait Pttmatiklerden, çekilebilecek emekli maaş hesabı limiti 2500 TL olarak tanımlanırken, bu tutarın üzerindeki (5000 TL’ye kadar) para çekme işlemlerinden 5 TL ücret alınmaktadır. İşlem sırasında müşterilerimize onay ekranı gösterilmekte olup, kendi rızasıyla onaylaması halinde işlem devam ettirilmektedir.

Söz konusu komisyonu bankacılık sektöründeki çoğu kuruluş uygulamakta olup, bu yöntem ATM’lerin içinde bulunan nakdin yönetiminin sağlanmasına destek olmaktadır.

Sitenizde yer alan haberde gösterilen dekonta ait hesap incelendiğinde; müşterinin gün içinde Pttmatiklerden limitinin üstünde para çektiği anlaşılmış olup, limit üstü para çektiğinde uygulanacak 5 TL işlem ücreti onayı dahilinde tahsil edilmiştir.

Siz değerli basın mensuplarından haberinizde yer alan eksik ifadeleri düzeltilmesi ve kamuoyunda yanlış anlaşılmalara meydan verilmemesi adına, açıklamamızın gerekli mecralarda yayımlanmasını rica ederiz.