Amerikan Merkez Bankası FED beklenen faiz kararını açıkladı. Çeyrek puan faiz indirimine gitti
Küresel ekonomideki gerilemeye ve ticari gerilimlere ilişkin devam eden endişeler arasında Fed genel olarak beklendiği gibi Çarşamba günü faizleri 25 puan indirdi.
Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) %1,75-2,00 aralığındaki fed fon oranlarını %1,5-1,75 aralığına indirdi.
Fed’in ekonomik büyümeyi canlı tutmak için “uygun davranacağını” söylediği kılavuzuna sadık kalmasıyla birlikte bu üçüncü indirim oldu.
Ancak Fed, Temmuz ve Eylül ayılarındaki indirimlerin görünüme ilişkin düşüş yönlü risklere karşı bir garanti politikası olduğunu belirterek, uzayan genişleme periyodunun devam edebileceğine dair yatırımcı beklentilerini dizginlemekte hızlı davrandı.
Bu, merkez bankasının faiz indirimlerini potansiyel olarak negatif bölgede hızlandırması gerektiğini düşünenleri pek tatmin etmedi.
Başkan Donald Trump Salı günü Twitter’da “Fed’in hiçbir fikri yok! Sınırsız bir potansiyelimiz var, yalnızca Fed yüzünden durdurulduk” dedi.
Diğer yandan enflasyon temposu da genişleme çağrılarını destekledi.
Fed’in enflasyon ölçümü tercihi olan çekirdek fiyat tüketici harcamaları (PCE) endeksi merkez bankasının %2 hedefinin biraz altında kaldı.
Fed toplantısına yaklaşırken, Scotiabank Economics, Eylül ortasındaki toplantısından bu yana “küresel büyüme beklentilerindeki zaman zaman yaşanan bozulma eğilimine dair kanıtların arttığını ve Brexit ile ticaret politikalarındaki gelişmelere ilişkin belirsizliğin henüz çözülmediğini” belirtti.
Yatırımcıların dikkatinin, merkez bankasının para politikası düşüncesine dair daha çok içgörü elde etmek için Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısına kayması bekleniyor.