Varlık Fonu’nda 9.2 milyonluk danışman ödemesi yapılmdığı ve  McKinsey’den gizli danışmanlık hizmeti alındığı öne sürüldü.
Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker ilginç bir konuyu ele aldı. 
Çiğdem Toker yazısında Varlık Fonu’nda 9.2 milyonluk danışman ödemesi yapıldığını belirtti. Sayıştay denetiminden uzak tutulan Türkiye Varlık Fonu’nda yapılanlarla ilgili satır başları şöyle:
-Yasaya göre bağımsız denetçilerin hazırlayacağı raporun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi gerekiyor. 2017 hesap ve tabloları normalde bir yıl önce görüşülecekti. Ancak usul tartışmaları nedeniyle tamamlanmadı
-– 2016 ve 2017 yılları için tek denetim raporu düzenlenmiş. Nedeni anlaşılamadı.
-– TVF A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının denetimiyle görevlendirilen şirketin hangi kıstas ve yöntemle seçildiğine dair sorulara da yanıt alınamadı. Güreli YMM A.Ş. tarafından TVF ve bağlı ortaklıklarının konsolide finansal durum tablosu, konsolide kâr ve zarar tablosu vb  düzenlendi. Ama bu rapor sadece THY ve Borsa İstanbul A.Ş.’yi içeriyor.
DANIŞMANLIK İÇİN 9.2 MİLYON TL
Rapora göre TVF, 2017 yılında toplam 9 milyon 159 bin 891 TL danışmanlık hizmeti satın almış. Bu tutarın TVF’nin 3 milyon 83 bin TL’si bağımsız denetim, 2 milyon 356 bin 647 TL’si hukuki danışmanlık, 3 milyon 720 bin 244 TL’sini ise “diğer” danışmanlık hizmeti oluşturuyor.
Raporda, bu ödemelerden bir kısmının McKinsey’ye yapılıp yapılmadığı konusunda komisyon toplantısı sırasında yöneltilen soruların da cevaplanmadığı belirtiliyor.
MCKINSEY NOTU
Muhalefet raporunda, denetim raporundaki üst düzey bir yazışma belgesine göre ara raporların paylaşılmasının istendiği belirtilerek, “Söz konusu yazışma notu Türkiye Varlık Fonu ile McKinsey Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. arasında denetim raporu ve eki raporlara yansıtılmayan örtülü bir hizmet alışverişinin varlığına karine teşkil etmektedir” deniliyor.

Yazının Tamamı için tıklayın!