Amerika ile sorunların kısmen de olsa çözülmesi ile birlikte cuma günü hızla düşen borsa bugün yeniden yükselişe geçti. Bu kez 24 Ekim ile ilgili beklentiler.
Amerika ile yapılan anlaşma piyasaları rahatlatmıştı. Cuma günü 5.730 TL’ye kadar düşen dolar bugün sert bir yükselişle yeniden 5.850 TL’nin üzerine çıktı. Akşam saat 19.25 itibariyle 1 dolar 5862 TL’den işlem görüyor. Dolardaki bu yükselişin 24 Ekim’de toplanacak olan Para Politikası Kuruluu ile ilgili beklentiler etkili oldu.
Ancak TCMB’nin 200 baz puana yakın bir indirim yapabilmesinin mümkün olduğunu belirten bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB’den beklenen karar nedeniyle TL’de yeni bir baskı oluştu. Şartlar TCMB’nin 200 baz puana ulaşan faiz indirimi yapabileceğini gösteriyor. Bu da TL’yi yeni bir satış baskısı altında bırakıyor” dedi. Geçen hafta başlayan harekat sonrasında TL’deki volatilitenin artmasıyla 24 Ekim’deki PPK toplantısı beklentisi hiç indirim yapılamayacağı yönünde fiyatlamaya evrilmişti. Analistler son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin ise yeniden 150-200 baz puana varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini ifade ediyorlar.