PARAMEDYA

Sigortada yeni dönem başlıyor

Sigortada yeni dönem başlıyor

Sigorta sektöründeki başı boşluğa son verildi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu kuruldu.

Kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu kuruldu.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kurul, sigortacılık ve özel emekliliğe ilişkin mevzuatı hazırlama, uygulama, sigortalıların ve katılımcıların korunması için tedbirler alma, sektörde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlarla ilgili denetleme ve soruşturma işlerini yürütme konularında yetkili ve görevli olacak. Kararname ile Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile Sigorta Denetleme Kurulu kapatıldı.
Cumhurbaşkanı tarafından atanan beş üyeden oluşacak kurulun teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar, kurula verilen görevler, ihtiyaç duyulması halinde, kapatılan müdürlük ve Sigortacılık Denetleme Kurulu tarafından yürütülecek.
SEKTÖRE DİSİPLİN GELİYOR
Sigorta sektörü Hazine Bakanlığı'na bağlı bir birim tarafından kontrol ediliyordu. Özellikle sektörde başı boşluk ve kontrolsüzlük ciddi rahatsızlıklara neden oluyor. Özellikle içi boş ve hiç bir zaman riske dönüşmeyecek ürünleri banka kampanyaları ile pazarlayan sigorta şirketleri bundan böyle sıkı denetim altına giriyor.
Yine vatandaş şikayetleri de bu kurul tarafından ele alınacak,

Etiketler: sigortaSigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu

Facebook Yorumları