PARAMEDYA

ABD açıklamalarla doları yükseltmeye çalışıyor

ABD açıklamalarla doları yükseltmeye çalışıyor

ABD'nin yaptırım açıklamaları dolar üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor. Dolar/TL güne 5.8785'e kadar yükselerek başladı.

Suriye'nin Kuzeyine yapılan harekattan sonra dövizde sakin bir yükseliş yaşanıyor.  Panik alışların olmadığı döviz piyasasında yükselişi Amerika'nın yaptırım açıklamaları sağlıyor.  Dolar/TL güne 5.8785'e kadar yükselerek başladı. Kur en son 27 Ağustos'ta gece saatlerinde illikit piyasada 6.47 seviyesi test etmişti. Güniçi likit piyasada ise kur en son 19 Haziran'da 5.87 seviyesinin üzerinde işlem görmüştü.
ABD'de Cumhuriyetçi Partililer, Türkiye'nin Suriye'ye karşı askeri harekat başlatmasının ardından Başkan Donald Trump'ın Suriye politikasını kınarken bazı vekiller Nato üyesi Türkiye'ye karşı "çok ağır" yaptırımlar uygulanmasını istiyor. Trump ise bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kürtleri yok edeceği konusunda endişeli olup olmadığını sorusu üzerine "Bu olursa ekonomisini yok edeceğim" dedi.
Trump ayrıca yaptırımlar konusunda Senatör Graham ile aynı fikirde olduğunu ancak Türkiye'nin insanca davranmaması halinde "yaptırımlardan çok daha sert adımlar" düşündüğünü belirtti.
Kur Eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında seyretti. Bankacılar bu bandın kırılması için yurtdışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyordu. Artan jeopolitik endişeler yükselişi tetikleyen sebep oldu. Bankacılar hafta başından bu yana kamu bankalarının dolar satışlarının gözlendiğini ve bu nedenle de dolar/TL'nin 5.85 seviyesini aşmakta zorlandığını belirtti. Ancak operasyonun sonuçları ve başta ABD ile ilişkilere etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5.87 seviyesinin de üzerini gördü. En yüksek 5.8785'in test edildiği kur saat 0834'te 5.8700/5.8765, euro/TL 6.4479/6.4556, sepet bazında TL 6.1590/6.1661 seviyesindeydi.
 

Etiketler: dolar neden yükseliyor

Facebook Yorumları