PARAMEDYA

Merkezin sopası işe yaradı

Merkezin sopası işe yaradı

Merkez Bankası'nın baskısı başarılı oldu ve döviz kredileri TL'ye dönmeye başladı. Ancak, piyasayı yine kamular sırtladı. Yabancı özel bankalardan piyasaya kredi yok!

TCMB yeni düzenlemesi ile TL Kredilerinde %10-20 oranları üzerinde artış yapan bankaların karşılık oranlarının düşürülmesi ile ilgili başta bu artışı tutturan Kamu Banklarına ek kaynak sağlanırken diğer bankların ne yapacağı merak konusu olmuştu. Bir aylık kısa sürede Ağustos – Eylül arasında Banka Kredilerinde ilginç gelişmeler yaşandı.
Toplam TL Krediler düştü, Sektörü Kamu taşıdı
Son bir ayda 2.533,1 milyar TL olan Toplam TL Krediler  500 milyon TL düşerek 2.532,6 milyar TL’ye geriledi. Kamu Bankalarını Kredileri bir ay içinde 10,4 milyar TL artırarak 1ç143,4 milyar TL’ye çıkarırken Yabancı ve Yerli Özel Bankalarda Kredilerde erime yaşandı. Yabancı Bankalar 4,9 milyar TL Kredilerde küçülerek 615,3 milyar TL Krediye düşerken asıl Kredi erimesi Yerli Özel Bankalarda oldu. Yerli Özel Bankalar bir ayda 6 Milyar TL Kredilerde küçülerek 779,8 milyar TL’den 773,8 milyar TL Krediye gerilediği görüldü
Yeni Kredi yok YP Kredi kapatıp TL’ye döndüler
TCMB TL Kredilere havuç verince Bankalar da hızlı tepki vererek Kredi pozisyonunu değiştirdi. Bankalardaki TP Krediler 1.514,7 milyar TL’den 2.552,1 milyar TL’ye 37,4 milyar TL gibi kısa sürede Türk Bankacılık Tarihine pek rastlanmayan bir artış oldu. Fakat işin detayına bakıldığında bunun yeni verilen krediler değil YP Kredilerin TL’ye dönüştürülmesinden kaynaklandığı anlaşıldı. Zira YP Krediler 1.018,4 milyar TL’den 38 milyar TL düşerek 980,4 milyar TL’ye düştüğü görüldü
TCMB’nin ve diğer Kamu düzenleyicilerin tüm gayretlerine rağmen Kredilerde büyüme stratejisinin  Kamu bankaları dışında diğer bankaların bu stratejiye ayak uyduramadığı gibi yeni kaynak yaratmada da ciddi zorlandıklarını zira takip oranlarının artması ile birlikte de yeni Kredi Kaynağı yaratmakta zorlandıkları bu nedenle de kredilerde küçülme stratejisi izledikleri rakamlara yansımış durumda. 38 milyar TP Kredinin YP’den TP’ye dönmesi  aynı zamanda 6 milyar USD’lık bir kaynağın da bu operasyon ile dolaylı yoldan TL’ye dönmesi anlamına gelir.
Haber : Erol TAŞDELEN
 

Etiketler: bddkbanka krediler

Facebook Yorumları