PARAMEDYA

Akbank sendikasyonda maliyet düşürdü

Akbank sendikasyonda maliyet düşürdü

Akbank 810 milyon dolarlık yeni sendikasyona imza attı. Banka Eylül 2018’deki sendikasyona kıyasla, ödediği faizi ABD Doları kısmında 50 bps, Avro kısmında 55 bps düşürdü.

Geçen yıl bir çok habere konu olan Akbank'ın sendikasyonu bu yıl kolay ve sesiz oldu. Banka 810 milyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi aldı. 1 milyar doların üzerinde teklifin geldiği sendikasyonda maliyet  dolarda Libor+%2,25, Euribor+%2,10’a düştü.
Genel Müdür Hakan Binbaşgil, Akbank’ın başarıyla tamamladığı sendikasyon işlemiyle ilgili olarak, “Geçtiğimiz Eylül 2018’deki sendikasyon kredimize kıyasla, ödediğimiz faizi ABD Doları kısmında 50 bps, Avro kısmında 55 bps azalttık. Böylece sendikasyonumuzun maliyetini Libor+%2,25, Euribor+%2,10’a düşürdük. Faiz oranını düşürmemize rağmen sendikasyon kredimiz yabancı bankalardan bir kez daha yoğun ilgi gördü. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında aldığımız 1 yıl vadeli sendikasyon kredimizi yaklaşık 700 milyon Dolar olarak yenilemeyi hedefliyorduk. Buna karşın yabancı bankalardan 1 milyar Dolar’ı aşan bir talep toplamamız sonucunda, bu yüksek talebi karşılayabilmek için tutarı 810 milyon Dolar’a yükselttik. Geçtiğimiz yılki krediye göre katılımcı ülke sayısını 11’den 19’a, banka sayısını ise 23’ten 31’e çıkartarak yatırımcı bazımızı genişlettik. Özellikle uzun süredir ilk defa Katar, Kuveyt ve Rusya’dan güçlü talep topladık” dedi.
 

Etiketler: akbank sendikasyon krdedisiakbank sendikasyon maliyethakan binbaşgil

Facebook Yorumları