PARAMEDYA

8 Ekim komplo teorisi mi gerçek mi?

8 Ekim komplo teorisi mi gerçek mi?

Ünlü analist Şant Manukyan'ın aylar öncesi dikkat çektiği 8 Ekim opsiyon piyasasındaki gariplikler ilginç bir komplo teorisine dönüştü. Suriye-ABD gerginliği aylar öncesinden mi planlandı?

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundan asker çekme kararının ardından Türkiye, bölgeye yönelik askeri harekât hazırlıklarını hızlandırdı.
Trump ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini mahvederim” tehdidinde bulundu.
Bir Twitter kullancısının gündeme getirdiği videoya göre, Mayıs 2019’da Bloomberg kanalında yayınlanan ‘Küresel Piyasalar’ programında ekonomist Şant Manukyan, piyasalardaki ‘8 Ekim 2019’ tarihine dikkat çekti.
Manukyan, döviz üzerinden aylar öncesinden 8 Ekim 2019’a yönelik yoğun bir ilgi olduğunu dile getirerek, “Ekim’in 8’ine 150 milyon dolarlık alma-satma tarafına opsiyon yazılmış. Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum” ifadelerini kullandı
Şant Manukyan, sohbet arasında şunları söylüyor:
"İlginç bir şekilde ne olduğunu hakketten bilmiyorum zannedersem hiç birimiz de bilmiyoruz, ekimin 8'ine 
her türlü yani alma tarafında da satma tarafında da  çok ciddi miktarda opsiyon yazılmış. 150 milyon, 180 milyon 200 milyon.. Devamlı olarak 8 ekime yıgılan bir TL opsiyon piyasası var. İglinç!
OPSİYON PİYASASI NEDİR?
Opsiyon, belirli bir değer için, belirli bir tarihte veya tarihe kadar, belirli miktardaki bir malı (finansal ürünü, sermaye piyasası aracını veya ekonomik göstergeyi), fiyatını bugünden sabitlemek koşulu ile ileri bir vadede alma veya satma hakkı tanıyan ve bu hakkı belli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan kişiye (lehdara) veren, ancak zorunlu tutmayan buna karşın opsiyon satıcısına (keşidecisine) lehdar tarafından talep edilmesi halinde satmaya zorunlu tutan sözleşmelere opsiyon sözleşmeleri denir. Opsiyonlar söz konusu üründe yatırımcıya alım yada satım hakkı verir. Bir opsiyon işlemi, iki taraf arasında yapılmış bir anlaşmadır.

Etiketler: ŞANT MANUKYAN8 ekim opsiyon piyasası komplo teorisi

Facebook Yorumları