PARAMEDYA

Ve doların ateşi yükseldi

Ve doların ateşi yükseldi

Suriye operasyon haberini ilk saatlerde sakin karşılayan piyasa gelen açıklamalaryla tansiyon yükseltti. Dolar yüzde 1 yükseldi, borsa bin puanın üzerinde düştü.

Dolar/TL, Türkiye'nin Suriye operasyonuna ilişkin ABD açıklamasının ardından güne sınırlı yükselişle başladı ancak işlemlerin hacim kazanmasıyla birlikte kurdaki yükseliş de hızlandı. Piyasalar ilk açıklamanın ardından operasyon sürecinin nasıl ilerleyeceğine ilişkin gelişmeleri ve siyasilerin olası açıklamalarını takip ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusunu kapsayacak güvenli bölgenin kurulmasını ele alırken, Beyaz Saray Türkiye'nin operasyon için yakında harekete geçeceğini ve ABD güçlerinin burada rol almayacağını bildirdi.  Erdoğan Cumartesi günü yaptığı konuşmada ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" kurma çalışmalarında Türkiye'yi oyaladığını ifade ederek, Ankara'nın kısa süre içinde Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenleyebileceği sinyalini vermişti. Rabobank tarafından yayımlanan notta TL'nin gelişmekte olan ülke para birimleri arasında zayıf kaldığına dikkat çekilerek, bunun nedeni ise Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonun yakın zamanda gerçekleşme ihtimaline bağlandı.
Not şöyle devam etti:
"Eğer Suriye'de daha büyük bir güvenli bölge oluşturmak için Erdoğan Trump'ı ikna etmeseydi dolar/TL en azından 6 civarında çok daha yüksek seviyelerde işlem görüyor olabilirdi. İlk piyasa tepkisi bu nedenle sınırlı kaldı." Dolar/TL geçen haftaya 5.64 seviyesinin altını test ederek başlasa da jeopolitik risklere yönelik endişelerle hafta içinde 5.75'in üzerini gördü. Enflasyonun Eylül'de tahminlerin altında kalmasının ardından ise TCMB'nin Ekim'de beklentilerin üzerine faiz indirimi yapabileceği endişesi TL'yi daha da baskıladı. Öte yandan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yaptığı açıklamada, "Amerikan güçleri taahhütlerini yerine getirmedi ve Türkiye sınırındaki bölgelerden çekildi ve Türkiye şimdi Suriye'nin kuzey ve doğusuna yönelik bir istila operasyonuna hazırlanıyor" dedi.  Büyük bölümü Türkiye'nin terör örgütü olarak nitelendirdiği YPG PYD'den oluşan SDG ayrıca Türkiye'nin operasyonuna karşı kendilerini savunmaktan "bir an olsun tereddüt etmeyeceklerini" ifade etti.
Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'deki değer kaybını artıran etken ABD'nin çekilmesine karşın YPG'nin kendini savunmaktan çekinmeyeceği yönündeki açıklama oldu" dedi. Cuma günü kapanışta 5.70 seviyesinde olan dolar/TL, ABD'nin Türkiye'nin Suriye operasyonu hakkındaki açıklamasının ardından en yüksek 5.7575 seviyesinde işlem gördü. Hacimlerin sınırlı kaldığı saatlerde kur güne 5.7150 civarında başladıktan sonra 2 Ekim'den beri en yüksek seviyeleri test etti. Kur saat 1647'de 5.7480/5.7515 seviyesinde. Dolar karşısındaki değer kaybının %1'e yaklaştığı TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Ancak ayrışma sınırlı boyutta. TL yaklaşık %0.9 değer kaybederken benzer para birimleri dolar karşısında %0.1 ila %0.5 bandında değer kaybediyor.
AKŞAM TWEET İLE TEHDİT
ABD Başkanı Trump tehdit etti dolar 5.830 TL'yi gördü. Asya piyasalarında dar hacimle de olsa dolardaki yükseliş sürüyor. Asıl piyasaların yarın sabah sert tepki vermesi bekleniyor.

Etiketler: suriye operasyonudolar ne oldu

Facebook Yorumları