PARAMEDYA

500 bankacı neden işten atıldı?

500 bankacı neden işten atıldı?

UĞUR DURAK YAZIYOR: 500 bankacı bir banka tarafından bir kalemde üstü çizildi ve kapının önüne konuldu. Peki bu insanlar neden kovuldu? İşte yanıtı:

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN “İŞ BİLMEZ” İŞ ADAMLARI

Günümüzde “İş Adamı” kalmadı.
Batılılaşma etkisi ile basiretli “İş Adamları” yerlerini CEO’lara bıraktılar.
Gerçek “İş Adamları” ise birer, ikişer bu dünyadan ayrılıp gittiler.
Bugün bir bankanın çeşitli kademlerinde, sayısı 500 kişiyi bulunan sektör emekçisi “performans yetersizliği” bahanesi ile kapının önüne konuldu.
İşin garip yanı ise bu emekçiler “Sarı” sendika üyesi olup, her ay “Beyaz Eşya” taksiti öder gibi sendika üyesi olan çalışanlardı.
Çalışanların arkasında duran bir sendika olmadığı için sessiz sedasız 500 ailenin ocağına ateş düştü.
Bankacılık Sektöründe İşten Çıkartmaların Nedeni Nedir?
Esas neden bundan 10 sene önce ucuz para ve şartları nispeten düzgün olan piyasa ekonomisi içinde “1000 Şube” hayali ile her köşe başına şube açan banka CEO’larından kaynaklıdır.
“İş Bilmez” CEO’lar o günlerde sermaye sahiplerine yaranmak için mantar gibi kontrolsüzce şube açıp, personel istihdamı yapıyorlardı.
Şimdi şartlar zor ve yıllar önce plansızca işe alınan bu personellerin elden çıkartılması gerekiyordu. Bunun içinde bahane hazırdı “performans yetersizliği” ve “norm kadro fazlalığı”
Elde kalan fazla personel için önce “Merkezi Operasyon” yapılanması adında bir çalışma yapıldı. Şubeler eleman sayısı olarak azaltıldı. Merkeze alınan operasyoncular artık gözden uzakta birer ikişer sepetlenmeye başlamıştı.
Personel maliyetlerinden kurtulmak için bugün çok fazla kişi çıkartıldı. Çünkü “ağırlık atarsan, balon yükselir” prensibi devreye girmişti.
Aldığım duyumlara göre 500 kişiye yakın bir ağırlık atılmış.
Atılma şekli ise son derece profesyonelce kurgulanmış. Binlerce operasyoncuyu bir merkezde toplayıp, iş adetlerini kontrol etmeye başlamışlar.
2018 de başlayan iş potansiyelindeki düşüş 2019 da kendini iyice gösterince iş adetleri düşük olan personellere “performans yetersizliği” kılıfı ile yol verilmeye başlanmıştır. (Burada akıl tutulması yaşıyorum, personel iş adetleri tutsun diye kafasına göre işlem yapamaz ki…)
Sorunu piyasada, ekonomik yapıda, ülke gerçeklerinde aramaktansa personelde arayıp, iş adetlerin düşük diyip, “performans” bahanesi ile eleman çıkartmak işin kolay yolu olmuş.
Google Yalan Söylemez...!
Açın bakın, yabancı ortaklıklı bankanın eski CEO’ları ne demeçler vermiş. “1000 Şube” açma masalını sözleşmesine yazdırıp, ayrılmasına aylar kala kaç şube açtırmış…! Bu sayede ise ne kadar prim ne kadar maaşı cukkaya atmış…!
Sadece “malum” bankaya bakmayın, diğer bankalarında şube sayılarına bakın “1000 şube” açıp şimdi “750 / 850 şube” bant aralığına girmiş kaç banka göreceksiniz.
Bu konuda hak yemek istemem sadece İş Bankası yılardır istikrarlı şube sayısını sürdürmektedir. Devlet bankalarını ise zaten saymıyorum, onlar için kar zarar önemli değil “Görev Zararı” gibi bir kılıfları var nasıl olsa..!
Bu sektör daha çok emekçisini “İşsizlik” kuyusuna atacak. Sorunlusu olanlar ise teknelerinde keyif sürmeye devam edecek.
Personel çıkartırken bu aralar en çok söylenen korkutma “Referans Kirliliği” tehdidi olmuştur. Arkadaşlar piyasada iş yok zaten bırakın kirletsinler… Ayrıca bunu ses kaydına alırsanız, size bu tehdidi yapan İK Sorumlusunu ve yöneticileri hatta bankayı laciverte boyarsınız. Benden söylemesi korkmayın, dik durun. Ayrıca bilgi güvenliği ve gizliği konusunda son derece caydırıcı, ağır cezaları olan yasalar mevcuttur.

Saygılarımla,
Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis
ugurdurak34@gmail.com
instagram: ugurdurakofficial
youtube: hedef tutulması

 

Etiketler: ugur durakmobbingHedef Tutulmasıbankacılar neden kovuldu

Facebook Yorumları