PARAMEDYA

Motorine 14 kuruş indirimi yapıldı ama pompaya 7 kuruş yansıyacak

Motorine 14 kuruş indirimi yapıldı ama pompaya 7 kuruş yansıyacak

Motorin fiyatlarına bugeceden itibaren 14 kuruş indirim yapılacak. Ancak eşelmobil sisteminden dolayı pompaya sadece 7 kuruş yansıyacak.

Motorinde bu gece yarısının ardından geçerli olmak üzere 7 kuruşu pompa fiyatına yansıyacak 14 kuruş indirim yapılacak.
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) açıklamasında, "03 Ekim tarihinde geçerli olmak üzere motorinde 7 kuruş/litre pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir" denildi. İkinci bir açıklamada, "3 Ekim tarihinde geçerli olmak üzere motorinde 7 kuruş/litre indirim gerçekleşmiştir. Mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV'de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır." denildi. Otogaz fiyatlarında dün geceden geçerli pompa fiyatlarına yansıyacak 27 kuruş/litre artış yapılmıştı. Eşel mobil sistemi, ÖTV'nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiğinden bütçede ilgili gelir kaleminde düşüşe neden oluyor. Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki değişikliklerin enflasyonu da doğrudan etkiliyor. Geçen yıl sistemin başladığı Mayıs ayından en yoğun etkilerin sona erdiği Kasım ayı ortasına kadar devletin feragat ettiği ÖTV tutarı 8.3 milyar lira olmuştu. İlgili tutar bu yıl başından Mayıs sonuna kadar yaklaşık 1.3 milyar TL oldu.
Eşel mobil Mayıs'tan sonra da kullanıldı. Anadolu Ajansı'nda dün yer alan bir haberde geçen yıl MAyıs ayından beri devletin feragat ettiği ÖTV tutarının 10 milyar TL'yi aştığı belirtildi.

Etiketler: motorin fiyatında indirim

Facebook Yorumları