Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken toplam 8 milyar dolar büyüklüğünde kredi tespit edildiğini bu kredilere yıl sonuna kadar çözüm bulunacağını belirterek bunu geride bırakmak istediklerini söyledi.
Albayrak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu nedeniyle bulunduğu ABD’de Türk Amerikan İş Konseyinin (TAİK) düzenlediği konferansta konuştu. Türk bankacılığın zorlu ve yüksek rekabet ortamına rağmen karlı, güvenli ve sağlam konumunu korumaya devam ettiğini belirten Albayrak, bankacılık sektörünün varlık kalitesini korumak açısından iyi bir esneklik göstermeye devam ettiğini de söyledi.
Albayrak, “Bankacılık sektörümüzün ekonomik aktiviteyi desteklemek için uygun işletmelere ve tüketicilere yeni krediler vermesini sağlamak istiyoruz. Bu arada ana stratejimiz olarak, bankaların yeterince aktif kalmasını sağlamak için ödenemeyen banka kredilerini hızlı ve verimli bir şekilde çözmeye odaklanıyoruz” dedi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bankalara yönelik mali bünye değerlendirme çalışması neticesinde, yılın sonuna kadar sektörde takip hesaplarına aktarılması gereken toplam 8 milyar dolar büyüklüğünde kredi tespit edildiğini belirten Albayrak, bu kredilere yıl sonuna kadar çözüm bulunacağını söyledi. “Bunu geride bırakmak istiyoruz” diyen Albayrak çoğu inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılan bu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılmasıyla, sektörün %18.2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek %17.7 seviyesine gerileyeceğini, takibe dönüşüm oranının ise %4.6’dan %6.3 seviyesine yükseleceğini söyledi.