Türkiye bankalardaki enerji ve inşaat batıklarını konuşurken, şimdi de Thomas Cook endişesi başladı. Turizm devinin iflası ile Türkiye’deki otellerin 1 milyar paund civarında bir alacağının batacağı öne sürülüyor. Söz konusu otellerin ise Türk bankalarına döviz cinsi kredileri bulunuyor.
Thomas Cook’un iflası çok konuşuldu ama son dakikaya kadar olmayacağı düşünülüyordu. Nitekim, turist transferleri ve aldıkları hizmet sorunsuz devam ediyordu. Ancak bugün iflas kararı açıklandı ve en çok Türkiye’deki otel yöneticileri panik oldu. 
Saatler ilerledikçe  Thomas Cook’un Türkiye’de yarattığı hasarın boyutu da netleşiyor.  Söz konusu İngiliz şirketinin Türk turizm şirketlerine 700 ile 1 milyar paund borcu bulunuyor. Borcun bir bölümü Antalya bölgesinde geri kalan ve en büyük bölümü ise Fethiye tarafındaki tesislere. 
BANKALAR PANİKTE
Öte yandan Thomas Cook’un iflası haberi Türk bankalarının da panik olmasına neden oldu. Bir banka yöneticisi, özellikle Fethiye bölgesindeki tüm tesislerin yüksek miktarda döviz cinsi borcu olduğu ve İngliz şirketin batmasından dolayı bu ödemelerin aksayabileceğini söyledi.