PARAMEDYA

Tüketici güven endeksinde umutsuz düşüş sürüyor

Tüketici güven endeksinde umutsuz düşüş sürüyor

TUİK ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında azaldı; Ağustos ayında 58,3 olan endeks, Eylül ayında 55,8 oldu.
Endeks Mayıs 2019’da yüzde 13 gibi sert bir düşüşle 55,3’e gerilemiş, bu düzey 2004’te başlayan veri tarihinin en düşük seviyesi olarak kayda geçmişti. Eylül ayındaki yüzde 4,3'lük azalış akıllara Mayıs ayındaki tarihi düşüşü getirdi.
HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 4,9 AZALDI
Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 77,8 iken, Eylül ayında yüzde 4,9 oranında azalarak 74 oldu.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ AZALDI
Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ağustos ayında 74,3 iken, Eylül ayında yüzde 4,4 oranında azalarak 71 oldu.
İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ YÜZDE 55,3 OLDU
İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ağustos ayında 58,3 iken Eylül ayında yüzde 5,1 oranında azalarak 55,3 oldu.
TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ YÜZDE 22,8 OLDU
Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ağustos ayında 22,7 iken, Eylül ayında yüzde 0,6 oranında artarak 22,8 oldu.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?
Tüketici güven endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanıyor. 2004 yılından beri hesaplanan Türkiye çapında sorularla derlenen endeks ekonominin önemli öncü göstergelerinden kabul ediliyor.
Hanelere gelecek döneme ilişkin işsizlik beklentisi, otomobil alma ihtimali, dayanıklı tüketim malı alma ihtimali, tasarruf etme ihtimali, mali durum beklentileri gibi soruların sorulduğu endeks 0 ile 200 arasında değer alıyor. Endeksin 100’den büyük olması güvenin pozitif, 100’den küçük olması ise güvenin negatif olduğu biçiminde yorumlanıyor.
 

Etiketler: tuik tüketici güven endeksi

Facebook Yorumları