PARAMEDYA

Bankayı bırak Varlık Şirketine bak

Bankayı bırak Varlık Şirketine bak

Bankaların elindeki takipteki kredilerin artması, varlık yönetim şirketlerinin sayısının patlamasına neden oldu. Bankaların kredi alacağını yüzde 3'ne kadar düşük fiyat alan şirketler bankalardan daha çok kazanıyor. BDDK bir varlık yönetim şirketinin faaliyetine izin verdi.

Bankalar takipteki alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satıyor. Son yıllarda yüzde 3 fiyatına kadar satılan takipteki alacaklar, varlık şirketleri tarafından tahsil edilmeye çalışılıyor. Tahsil sırasında kullandıkları yöntemlerle de sık sık eleştirilen Varlık Yönetim Şirketleri'ne bir yenisi daha eklendi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Adil Varlık Yönetim'e faaliyet izni verilmesine karar verdi.
BDDK'nın Resmi Gazetede yayımlanan izin kararına ilişkin açıklamada şu bilgilere yer verildi:
"Kurulun 18 Nisan 2019 tarih ve 8330 sayılı kararı ile kuruluşuna izin verilen Adil Varlık Yönetim AŞ'ye 5411 sayılı bankacılık kanununun 143'üncü maddesi ve Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6'ıncı maddesinin (4) ve (6) numaralı fıkraları çerçevesinde faaliyet izni verilmesine anılan yönetmeliğin 6'ıncı maddesinin (6) numaralı fıkrası uyarınca işbu kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasına karar verildi"

Etiketler: varlık yönetim şirketleriAdil Varlık YönetimBDDK

Facebook Yorumları