PARAMEDYA

Faizler düşüyor ama kredi veren yok

Faizler düşüyor ama kredi veren yok

Faiz indirimi ile birlikte kamu bankaları para musluklarını açarken, özel bankalar kredi verme konusunda istekli davranmıyor. İşte son rakamlar:

2018'in ilk yarısına oranla, bu yılın ilk yarısında kamu bankalarının kredi hacmi yüzde 16 ile yüzde 10 arasında değişen oranlarda arttı. Aynı dönemde önde gelen özel bankaların kredi hacmindeki artış ise yüzde 4 ile yüzde 8 arasında sınırlı kaldı. Hatta bazı bankaların kredi hacminde yüzde 12'yi bulan oranda daralmalar yaşandı. Hükümet ise enerji ve inşaat sektöründe batık krediler dolayısıyla ciddi riskler alan özel bankalara “kredi musluklarını açık tut” çağrısı yapmaya devam ediyor.
Temmuz 2019 itibarıyla 402 milyar 238 milyon liralık tüketici kredisi  (konut, tüketici ve taşıt) kullandıran, 377 milyar 194 milyon liralık ticari kredi açan ve KOBİ'lere 610 milyar 640 milyon liralık kredi desteği veren bankalar mali yapılarının bozulmasını istemiyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yıl sonunda toplam krediler içindeki batık kredi oranının yüzde 6'ya çıkmasını bekliyor. Şimdiden tüketici kredilerinin 19 milyar 986 milyon liralık bölümü, ticari kredilerinin de 30 milyar 109 milyon liralık dilimi, KOBİ'lerin kullandığı kredilerin de 52 milyar 697 milyon liralık bölümü takibe düştü.

Etiketler: banka kredi rakamları

Facebook Yorumları